اخبار

 آخرین اخبار 

همایش موسسه خیریه محکم در ۲۴ آبان ۱۴۰۰

خدمات ارزنده موسسه محکم به کودکان با ناهنجاری های مادر زادی

خدمات ارزنده موسسه محکم به کودکان با ناهنجاری های مادر زادی
1400/9/3

به گزارش خبرنگار جام جم البرز، موسسه محکم موسسه‌ای است که با هدف حمایت از کودکان دارای ناهنجاری مادرزادی (نقص جسمی بدو تولد) فعالیت دارد و خدمت به مردم ایران افتخاری است که تلاش شده تا با اقدامات درمانی رایگان به خانواده‌هایی که این مشکل را دارند خدمت رسانی شود. موسسه محکم 37 نوع نارهنجاری‌ مادرزادی را زیر پوشش دارد.

صلاح‌الدین دلشاد اظهار داشت: با کمک جمعی از پزشکان که بیشتر در رشته‌های فوق تخصصی اطفال و استادان دانشگاه هستند، موسسه محکم راه اندازی شده است و با کمک خیرین سلامت هزینه‌های سرسام‌آور درمان این نوع ناهنجاری‌ها تامین می گردد. زیرا وقتی در نوزاد ناهنجاری تشخیص داده می‌شود باید از همان لحظه تولد درمان شروع شود، اما در بسیاری موارد به علت ناآگاهی خانواده یا هزینه‌های سنگین درمان نوزاد و کودک دچار عوارض جبران ناپذیر می گردد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 7 هزار کودک دارای ناهنجاری مادرزادی در کشور زیر پوشش این موسسه قرار دارند و هزینه‌های دارویی این افراد توسط موسسه محکم به آنان پرداخت می شود.

مدیرعامل موسسه خیریه محکم خاطرنشان کرد: اکثر ناهنجاری ها با عمل جراحی درمان می‌شوند و گروهی از آنها از جمله نقص هورمون رشد باید تا آخر عمر دارو بگیرند و اگر بیمار دارو مصرف نکند تا آخر عمر کوتوله می‌ماند. از جمله بیماری هایی که باید تا آخر عمر دارو مصرف کنند، کمبود هورمون رشد، دیابت مادرزادی و استئوژنیزیس ایمپرفکتا می باشد.

وی افزود: خیلی از ناهنجاری‌های مادرزادی مانند مشکلات قلبی و گوارشی قبل از تولد قابل ‌تشخیص هستند. برخی از ناهنجاری ها شدید همچون میلومیننگوسل که عامل فلج پاها و بی اختیاری و ادراری و معلولیت دائمی می گردند. براساس شرع اسلام و قوانین جاری می‌توان در صورت تشخیص ناهنجاری های مادرزادی قبل از چهارماهگی جنین را سقط کرد.

ایشان اضافه نمود: اکثر ناهنجاری های مادرزادی در صورت ارجاع به مراکز درمانی فوق تخصصی قابل درمان می باشند. دکتر دلشاد گفت: 37 نوع ناهنجاری مادرزادی (نقص خلقتی بدو تولد) تحت پوشش موسسه محکم شامل بیماری های زیر می باشند که مربوط به دستگاههای گوارشی، قلبی، ارتوپدی، کلیه و مجاری ادراری، جراحی اعصاب، غدد درون ریز، دستگاه تناسلی و چشم می باشند.

وی بیان کرد: کمک به بیماران نیازمند و خانواده‌های آنان اجر دنیوی و اخروی فراوانی دارد.

دکتر دلشاد اضافه کرد: قرار شد نام بیماری با ناهنجاری مادر زادی را برای حفظ احترام وارزش به مادران جهت تغییر نام به وزارت بهداشت ارسال شودو بعد از تصمیم گیری نام جدید برای این بیماری مشخص شود.

در ادامه همایش چند تن از مدیران شعب موسسه محکم سراسرکشور نیز به سخنرانی پرداختند که درآخر از یاوران و پزشکا ن موسسه خیریه محکم سراسر کشور و از اصحاب رسانه که در این همایش حضور پیدا کردند نیز تجلیل به عمل آمد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.