اخبار

 آخرین اخبار 

محمد عبادی، مدیر ماشین سازی باتیک در گفتگوی اختصاصی با جام جم البرز:

نوسانات ارز، تولیدکنندگان را دچار زیان کرده است

نوسانات ارز، تولیدکنندگان را دچار زیان کرده است
1400/10/14

نوسانات موجود در بازار و ارز یکی از مشکلات اساسی بخش تولید در کشور محسوب می شود. چرا که این موضوع تولیدکنندگان را در این بخش دچار چالش های جدی و فراوانی نموده است، عدم سوددهی و خسارت های مالی از جمله مواردی است که موجب دلسردی تولیدکنندگان شده است. جبران زیان مالی در این حوزه نیز غیرممکن می باشد. موضوع بعدی کمبود مواد اولیه برای تولید و بلوکه کردن واردات است که باعث تاخیر و توقف در تولید خواهد شد. در همین رابطه روزنامه جام جم البرز با محمد عبادی، مدیر ماشین سازی باتیک گفتگویی اختصاصی انجام داده است که ماحصل آن را در ذیل می خوانید:

 

تحلیل شما از مسائل و مشکلات حال حاضر بخش تولید کشور چیست؟

مشکلات بخش تولید به چند دسته تقسیم می شوند. دسته اول که در زندگی روزمره مردم نیز تاثیر دارد، نوسان ارز می باشد. این موضوع به تولید کننده اجازه برنامه ریزی مناسب برای آینده نمی دهد. در این صنعت یک ماشین را با ارز امروز تولید و تا به مرحله فروش برسانیم، زمان بر است. در بخش فروش به دلیل نوسانات قیمت ارز علاوه بر عدم سوددهی، دچار زیان نیز شده ایم.

در حوزه واردات با چه مسائلی رو به رو هستید؟

موضوع واردات در مواردی برای تولید کننده آسیب رسان است. ولی بن بست کردن آن نیز می تواند به تولید کننده آسیب برساند. هیچ شرکتی در دنیا قادر به تولید صفر تا صد قطعات مورد نیاز در حوزه فعالیت خود نمی باشد. با توجه به هزینه های بسیار بالای تولید، خودکفایی کامل در تمام زمینه ها تقریبا غیر ممکن است . چرا که در برخی مواقع شاید هزینه واردات یک محصول از تولید آن کمتر باشد. به عنوان مثال در ساخت هواپیمای بوئینگ، بدنه، موتور، صندلی ها و اجزای مختلف آن در کشورهای مختلف تولید می شود. این که بخواهیم به طور کامل در هر زمینه ای خودکفا شویم از نظر من کاملا غلط است. نه این که توانایی آن را نداشته باشیم، بلکه با توجه به هزینه های بالای تولید این روش درست نیست. چون ممکن است وارد کردن یک محصول از تولید آن هزینه کمتری داشته باشد.

به عنوان یک مدیر جوان چه توصیه ای به هم نسلان خود دارید؟

جوانان باید به این نکته توجه کنند که اگر کاری انجام می دهند یا دست کسی را می گیرند همان لحظه نباید انتظار پاداش داشته باشند. باید ایمان داشته باشند که پاداش کار نیک به مرور زمان به انسانها باز می گردد.از نظر من کسانی که در این زمینه با مشکل مواجه می شدند، ریشه در آموزش اشتباه آنها دارد  که آموزش و پرورش در این بحث دخیل است. مثلا از ابتدا باید تکالیف درسی به عنوان یک وظیفه به دانش آموز داده می شد، یعنی زمانی که در قبال آن، معلم به دانش آموز نمره می دهد به نظر من تکلیفی در کار نیست. نکته دیگر تاثیر دنیای مجازی بر زندگی ماست. از جوانان می خواهم که از آن به عنوان یک فرصت استفاده کنند. از نظر من، دنیای مجازی یک کتابخانه سیار است که با استفاده از آن می توانند هر مشکلی را حل کنند. بنابراین باید توانایی ها وعلایق خود را کشف و به دنبال کارهایی بروند که در آن استعداد دارند. راهی را که یک بار رفته ایم، طی کردن آن برای بار دوم راحت تر است. یعنی اگر در دنیا کسی تلویزیونی را ساخته، پس می شود تلویزیون بهتری ساخت. دید منفی نسبت به کالای ایرانی اشتباه است و از نظر من محصول داخلی نیز می تواند باکیفیت باشد. مثلا در زمینه تولید ماشین ابتدا طراحی درست انجام و سپس ساخت قطعات آن مهندسی و استاندارد باشد. اگر این موارد رعایت شود تولید در داخل یا خارج تفاوتی ندارد. مشروط بر طراحی درست می توانیم تولید استاندارد داشته باشیم. در تولید باید از مواد اولیه استاندارد استفاده کنیم. نکته مهم دیگر که در تولید بسیار حائز اهمیت می باشد این است که مسئولیت پذیر باشیم و محصولات، به معنای واقعی دارای ضمانت باشند. تولید کالای بدون گارانتی به معنای سلب مسئولیت است. اگر این نکته رعایت شود طبیعتا تولیدکننده در زمان تولید با دقت بیشتری کار خود را انجام می دهد که در زمان گارانتی مجبور به عدم پذیرش مسئولیت خرابی آن نباشد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.