اخبار

 آخرین اخبار 

پیشگیری بهتر از درمان، به روزهای پایانی سال نزدیک هستیم

مریم دهقانی سانیچ

پیشگیری بهتر از درمان، به روزهای پایانی سال نزدیک هستیم
1400/10/19

شادی و خوشی به همان اندازه که به عوامل روحی و درونی آدمی وابسته است به همان اندازه هم به عوامل بیرونی و محیطی آدمی دخیل می­باشد.این عقیده را به این دلیل بازگو کردم که چند روز پیش برای خریدن دارو به خیابان رفتم. به دنبال جای پارک ماشین هر جا که قانون به من اجازه داده بود توسط مغازه­داران با انواع موانع فیزیکی مسدود شده بود و مانع پارک برای من و دیگر اتومیبل­ها بود. هنوز امیدوار برای پیدا کردن جای پارک بودم که متوجه مغازه­دارانی شدم که با چیدن اجناس مغازه­شان برای جلب توجه مشتری در پیاده رو برای عابران و معلولانی که از ویلچر استفاده می­کنند ایجاد مزاحمت کرده بودند.

هنوز دو ماهی به پایان سال مانده است. این روزها می­توان جای پای نوروز را در خیابان­های شلوغ و پرتردد از میان هیاهوی مردمی که به استقبال بهار می­روند، دید.

چنان از داروخانه دور شده بودم که حال خوش و شادی، از این­که داروی مورد نیازم را با هزار سفارش پیدا کرده بودم، خراب شد.

واقعیت این است که مغازه­داران پیاده­رو و سطح خیابان مقابل محل کسب شان را در تملک خود می­دانند.

متاسفانه مامورین شهرداری با دستفروشان تحت عنوان سد معبر برخورد می­کنند ولی با مسدود کردن خیابان و پیاده رو توسط برخی مغازه­داران اقدامی صورت نمی­گیرد، چنانچه صورت بگیرد جریمه­ای دریافت شده و مجدد این عمل هر ماهه و هر ساله تکرار شده است.

در این بین حضور دستفروشان به برخی خیابان­ها و گذرگاه­های شهری که بواسطه مهاجرت­های بی­رویه ، فقدان مهارت آنان، نبود یک راه مشخص برای ایجاد اشتغال پایداراین قشر، حالا به تمام نقاط شهر تسری یافته و کمتر جایی را می­توان یافت که بساط دستفروشان در آن مشاهده نشود.

از نگاه دیگر هر دو پدیده( تصرف خیابان و پیاده­رو توسط مغازه داران و دستفروشان در تمام گذرگاه­ها )به یک زمان مشخص محدود نمی­شود و بصورت دایمی شده است.

این تکرار مکررات در چیست؟ کجای کار را غلط رفته­ایم؟ پیشنهاد بنده این است بخشنامه­ها، دستورالعمل­ها نوع جریمه­ها عوض شود

یا حال که مغازه­دارخیابان را پارکینگ شخصی و پیاده رو را بخشی از ملک مغازه­اش می­داند مالیات و اجاره روزانه آن از کسبه محترم دریافت شود، تا من راننده و آن شخص ویلچری بدانیم سهم ما از شهروندی چقدر است.

می­دانیم دستفروشان برای در اختیار گرفتن یک جای مناسب برای پهن کردن بساطشان لابی­گری­هایی دارند که گاها در ذهن نمی­گنجد.

ضمن آن­که دستفروشان بدلیل مخدوش کردن چهره شهر و مشکلاتی چون ایجاد سد معبر برای رهگذران و ترافیک شهری شاکیانی چون کسبه و شهروندان را دارند.

از قدیم گفتن پیشگیری بهتر از درمان است.به روزهای پایانی سال چیزی نمانده است.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.