اخبار

 آخرین اخبار 

کاهش نگران کننده ذخایرآبی سدهای کرج و طالقان

کاهش نگران کننده ذخایرآبی سدهای کرج و طالقان
1400/11/6

به گزارش خبرنگار جام جم البرزمدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان البرز گفت : حدود ۲۳ درصد ظرفیت سد امیرکبیر (کرج) اکنون پر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۴ درصد کاهش را نشان می دهد.

سعید نقدی افزود: همچنین سد طالقان اکنون ۴۳درصد ظرفیت آن پر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

نقدی با اشاره به اینکه بارش ها تاکنون تاثیر چندانی برای ذخیره آب سدهای البرز نداشته است، خاطرنشان کرد: بیشتر این بارش‌ها به صورت برف بوده که برودت هوا امکان آب شدن برف در ارتفاعات استان را به وجود نیاورده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان البرز تصریح کرد: با گرم شدن هوا حجم روان آب ها بیشتر خواهد شد ضمن اینکه انتظارمی‌رود بارش‌های بعدی که هواشناسی پیش بینی کرده، ظرفیت منابع آبی سدهای استان را افزایش دهد تا روند آبگیری سدها انجام شود.

نقدی تاکید کرد: تاکنون ذخیر برف در ارتفاعات استان البرز با توجه به بارش هایی که در استان داشته‌ایم مناسب است و امیدواریم ادامه بارش‌ها که هواشناسی پیش‌بینی کرده رخ دهد.

او اظهار امیدواری کرد: با تشدید بارش ها و گرم شدن هوا از اواخر بهمن ماه آبگیری سدها شروع می شود.

نقدی یادآورشد: بارش‌های فصل بهار سال جاری که می بایست در فروردین و اردیبهشت رخ می داد، مناسب نبود و نسبت به درازمدت بارش های کمتری را در این مدت زمان برای استان البرز شاهد بودیم.

او گفت: حدود ۴۰ درصد مخازن و منابع آبی سدها از بارش‌های بهاره تامین می‌شود که یک پنجم بارش‌ها صورت گرفته است و مابقی آن در زمستان و بارش‌های برف تامین می‌کند.

نقدی افزود: یکی از عواملی که کاهش ذخایرآبی سدها را رقم زده افزایش مصرف مشترکان است که می بایست در این بخش بهینه سازی مصرف صورت بگیرد.

مدیرمطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان البرز تصریح کرد: ذخایر برفی مناسب اما کافی نیست و می بایست مشترکان آب استان البرز صرفه جویی تا جایی که امکان دارد را رعایت کنند و با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایان سال و خانه تکانی مصرف بهینه آب را در دستور کار داشته باشند تا شاهد کاهش بیشتر ذخایر آب های سطحی و سفره های زیر زمینی نباشیم.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.