اخبار

 آخرین اخبار 

اهدای سلول های بنیادی جانی دوباره به بیماران می بخشد

اهدای سلول های بنیادی جانی دوباره به بیماران می بخشد
1400/12/17

به گزارش جام جم البرز؛ «پریسا کابلی» گفت: سلولهای بنیادی مسوول ساختن اجزای خون در هر فرد می باشند و قابلیت تمایز به انواع سلولها را داشته و در بازسازی و ترمیم بافتهای مختلف بدن بیماران نقش بسزایی دارند. پیوند سلولهای بنیادی یکی از بهترین روش های درمان بیماری های خونی، بدخیمی ها است.

او افزود: خانم های بدون سابقه بارداری و اقایان رده سنی ۱۸تا ۳۵سال می توانند در صورت تمایل به اهدای سلول های بنیادی جهت ثبت نام به این مرکز مراجعه نموده تا درصورت داشتن شرایط مناسب ، یک لوله نمونه از خون ایشان تهیه گردد، سپس آزمایشات ژنتیک روی نمونه صورت می گیرد و نتایج ژنتیکی ( HLA ) خون داوطلبان در پرونده آنها ثبت شده و در صورت سازگاری ژنتیکی اهداکننده با بیمار ،اهدا کننده جهت اهدا و پیوند سلولهای بنیادی فراخوان می گردد تا درصورت رضایت وداشتن سلامت کافی اقدام به اهدای سلولهای بنیادی کنند.

کابلی تصریح کرد: اهدای سلولهای بنیادی برای اهداکننده هیچگونه هزینه ای ندارد و از خون محیطی اهداکننده جمع آوری شده و پس از جداسازی سلولهای بنیادی با روش آفرزیس و از طریق ست های یکبار مصرف ، سایر اجزا خون به بدن اهداکننده برمی می گردد.

او گفت: اهداکنندگان برای این امر خداپسندانه دارند می توانند برای پذیره نویسی سلولهای بنیادی وکسب اطلاعات بیشتر، به اداره کل انتقال خون استان البرز واقع در ۴۵ متری گلشهر چهار راه گلزار غربی اداره کل انتقال خون استان در طول هفته از ساعت 8 الی ۱۳ مراجعه نموده و برای نجات جان بیماران چشم انتظار اقدام کنند.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.