اخبار

 آخرین اخبار 

پزشک جام جم: دکتر سید مهدی موسویان

سوالات پزشکی خود را از پزشک جام جم البرز بپرسید: کودکان و امیکرون

سوالات پزشکی خود را از پزشک جام جم البرز بپرسید: کودکان و امیکرون
1400/12/23

کودکان و امیکرون

در سال ۲۰۲۱ ابتلا به کووید یکی از ۱۰ علت اصلی مرگ و میر اطفال بوده است؛ در ایران هم افزایش میزان بستری و درگیری اطفال نسبت به پیک‌های قبلی کاملا مشهود است.

 

 پیک امیکرون، پیک ابتلای کودکان بوده است چراکه درصد زیادی از بزرگسالان واکسینه شدند، اما کودکان بعلت عدم واکسیناسیون با علائم مختلف ابتلا به کووید۱۹ به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

 

علائم امیکرون در اطفال عمدتا شامل؛ تب،گرفتگی و آبریزش بینی و سرفه بوده که در این پیک به شکل خروسک(همان سرفه‌های سینه خش دار)، یا کروپ دیده می‌شود؛ از دیگر علائم می‌توان به بیحالی، ضعف و بی اشتهایی و تهوع و استفراغ و همینطور گلودرد اشاره کرد.

 

 یکی از عوارض جدی ولی نادر ابتلا به امیکرون در اطفال درگیری MIC-S یا سندرم التهابی مولتی سیستم است؛ در مورد MIS-C  که نادر ولی خطرناک است نوعی بیماری التهابی است که قلب، کلیه‌ها، ریه و چشم می‌تواند درگیر باشد، اما قابل درمان بوده و کودک باید طولانی مدت دارو مصرف کند

کودکان در صورت درگیری ممکن است بیماری شدید را تجربه کنند و یا درگیر عوارض کوتاه یا بلندمدت ابتلا به کووید شوند و از سمتی ناقل‌های خطرناکی برای سایر اعضای خانواده به حساب بیایند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.