اخبار

 آخرین اخبار 

«نگاه خدا در جبهه» به روایت شهید چرامین

«نگاه خدا در جبهه» به روایت شهید چرامین
1401/2/8

به گزارش جام جم البرز؛ شهید«مرتضی چرامین كیسمی»، فرزند غلامعلی و پروین، در سیزدهم فروردین ماه سال 1340 در شهرستان تهران متولد شد. او دوره ابتدایی را با موفقیت پشت سر نهاد. دوره راهنمایی را در منطقه جوادیه و دوره متوسطه را تا سوم نظری درس خواند.

اخلاق بسیار خوبی داشت. با مردم با مهربانی رفتار می‌نمود. به والدین خودش احترام می‌گذاشت. فردی متواضع و فروتن بود. در كلیه امور مذهبی شركت می‌كرد. در مجالس سوگواری امامان شركت می‌کرد و به فعالیت می‌پرداخت و افراد را هم تشویق به این امر می‌کرد.

آرزوی دیدار امام را داشت

آرزوی دیدار امام را داشت. با تشكیل بسیج عضو این نهاد شد. با شروع جنگ تحمیلی دست از درس برداشت و عازم جبهه شد.چندین مرتبه به جبهه رفت و مدت ده ماه خدمت کرد. در منطقه رزمنده بود. چندین بار زخمی شد.

مرتضی چرامین در مورد عملیات مسلم بن عقیل این‌گونه نوشته است: «دو شب قبل از حمله ما مقداری از مین‌های منطقه عملیاتی را خنثی كردیم. شب عملیات كه شد. نم‌نم باران می‌بارید. رزمندگان خوشحال بودند چون می‌توانستیم پیشروی كنیم. چون در این محور عملیاتی تپه‌ای است به نام تپه 343. یك عده نیروهای عراقی -كه كماندو بودند- روی این تپه مستقر بودند. عراق این برنامه را از قبل آماده كرده بود كه اگر ایران قصد حمله داشت این نیروها با ایرانیان درگیر شوند و نگذارند نیروهای اسلام پیشروی كنند و تا آن موقع نیروهای عراقی هم آماده حمله شوند. آن شب با معجزات الهی روبه‌رو شدیم، یعنی هوا بارانی بود بعد هم مه‌آلود و ابری شد به‌طوری كه تا فاصله ده متری كسی را نمی‌شد، دید. ما بچه‌ها را از این محور رد كردیم. من و یكی دیگر از برادران به‌نام حسین سعادتی -كه بعد از عملیات شهید شد- مسئول تخریب بودیم. بچه‌ها را تا آخرین میدان مین كه قرار بود خنثی شود، آوردیم. در همین حین كه برادر سعادتی داخل میدان مین شد پایش به یك تله منور گیر كرد و مین منور روشن شد. در آن لحظه فكر كردیم اكنون عراق منطقه را آتش باران می كند.

پرواز پرستوها در میدان مین

كمی به عقب برگشتیم و از میدان مین خارج شدیم. برادر سعادتی گفت: «اگر اتفاقی بیفتد مسئول آن منم.» در همین لحظه یك عده پرستو پرواز كردند و سر و صدا به راه انداختند و بلافاصله تیراندازی قطع شد. ما دوباره داخل میدان مین رفتیم. طبق گفته اسیری كه بعد گرفتیم فهمیدیم كه عراقی‌ها فكر كرد پرستوها به سیم تله و مین خورده‌اند و آن‌ها منفجر شدند این یكی از امدادهای غیبی و عنایات الهی بود كه بر ما گذشت كه خداوند چطور فهم و شعور را از دشمن می‌گیرد و به یاری رزمندگان می‌آید.»

او آخرین بار از طریق بسیج سپاه كرج در تاریخ سوم اردیبهشت 1362 عازم جبهه شد. مرتضی چرامین در سی ام شهریور ماه 1362 در منطقه سومار به علت سوختگی كامل بدن به شهادت رسید. پیكر پاكش بعد از تشییع در بهشت زهرا(س) به خاك سپرده شد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.