اخبار

 آخرین اخبار 

فرنگيس نجارزاده، كارشناس ارشد روانشناسي

روشهاي تقويت اعتماد به نفس

روشهاي تقويت اعتماد به نفس
1401/2/21

اعتماد به نفس بعني آگاهي داشتن از توانايي هاي خود و اين ممكن است در مورد موضوعي خاص  باشد و الزاما اين طور نيست كه اگر فردي اعتماد به نفس داشته باشد در تمامي جهات و در همه جا و همه زمان داراي اعتماد به نفس است و مي تواند موردي يا كلي باشد و از فردي به فرد ديگر متفاوت است بنابراين مقايسه كردن در اين زمينه صحيح نمي باشد .

براي پي بردن به  اعتماد به نفس افراد  ، توجه كردن به وضعيت بدن  و مود فرد تعيين كننده است و به شما در تشخيص آن كمك مي كند .

چگونگي وضعيت بدن روي خلق و خوي ما و اين كه در نظر ديگران چگونه به نظر مي رسيم تاثير مي گذارد و اين حاكي از شرايط دروني ماست كه با استفاده از تنظيم  شرايط دروني خود در موقعيت هاي اجتماعي و همچنين تسلط به زبان بدن نيز به ما  كمك  خواهد كرد كه به خود بيشتر مسلط باشيم و رسيدن به اين امر از دستاوردهاي اعتماد به نفس ماست كه براي تنظيم و كمك به بهتر شدن  آن توجه به چند مورد و رعايت آن كمك موثري مي تواند باشد .

بيقراري كردن در ارتباط نشانه ي اضطراب است افراد داراي اعتماد به نفس معمولا عصبي و بيقرار به نظر نمي رسند در واقع آرامش خود را در ارتباطات رعايت مي كنند .

حالت ايستادن بدن بايد در موقعيت صاف قرار بگيرد و كمر به سمت جلو خم نشود

كمر به صورت صاف و كتف ها به سمت عقب متمايل بشوند .

در هنگام گفتگو متمايل شدن فرد به سمت جلو نشان از علاقمندي فرد به موضوع يا شخص مي باشد و فاصله گرفتن و عقب نشستن مي تواند نشانه ي بي تفاوتي باشد افراد داراي اعتماد به نفس خود را در موقعيت مناسب قرار مي دهند .

در ارتباطات بازي كردن با چيزهايي مانند خودكار ، ساعت ، انگشتر ، كليد و يا چيزهايي ديگر ...... نشانه اضطراب پنهان و يا عدم صبر و حوصله به خرج دادن در موقعيت پيش آمده است بنابراين بهتر است در موقعيت تعامل با افراد در كمال آرامش و خويشتن داري وضعيت خود را مديريت كنيد و چنانچه موقعيت پيش آمده برايتان قابل تحمل نيست بحث را كوتاه كرده زمان را مديريت كنيد و به زيبايي و به درستي جمع بندي نموده خود را آماده خداحافظي نشان داده و با تدبير ابتدا تشكر كنيد بعد خداحافظي كرده موقعيت را ترك كنيد به ياد داشته باشيد مباحث مطرح شده اگر نيمه و ناقص بماند  توهين به مخاطب تلقي مي شود پس مديريت كردن جلسه و رفتار خودتان را در دستور كار خود قرار داده به بهترين شكل ممكن عمل نماييد به خاطر داشته باشيد كه ممكن است مجددا در موقعيت ارتباط مجدد قرار بگيريد بنابراين شايسته ترين رفتار را از خود نشان دهيد كه اين نشان از داشتن اعتماد به نفس موثر مي باشد .

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.