اخبار

 آخرین اخبار 

توصیه‌هایی پیشگیرانه در هنگام خرید از دستفروش‌ها

توصیه‌هایی پیشگیرانه در هنگام خرید از دستفروش‌ها
1401/2/27

به گزارش جام جم البرز، نجف نیا افزود: در نتیجه سهل انگاری شهروندان و عدم رعایت توصیه‌های پیشگیرانه، متاسفانه هر ساله هزاران نفر درگیر موضوع کپی کارت بانکی و خالی شدن حساب بانکی آن‌ها توسط کلاهبرداران در کشور هستند.

به گفته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز: ضرورت دارد در این خصوص با افزایش هوشیاری و آگاهی‌ عمومی از پیشامد‌های مشابه پیشگیری شود تا وجوه و پس انداز مردم در معرض دست درازی باند‌های بزهکار قرار نگیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز گفت: یکی از شیوه‌های کلاهبرداری نوین با توجه به توسعه فن آوری، اسکیمر یا دستگاه کپی کارت بانکی است که در این روش، هنگام خرید، خریدار برای پرداخت پول، کارت بانکی خود را تحویل فروشنده می‌دهد و فروشنده در لحظه‌ای از غفلت صاحب کارت سوءاستفاده کرده و کارت را داخل دستگاه مخصوص کپی می‌کند.

نجف نیا افزود: در این فرایند بسیار کوتاه، کلیه اطلاعات کارت بانکی خریدار در دستگاه کپی شده و سپس با توجه به این که رمز کارت هم از او پرسیده است با کپی کارت بر روی یک کارت خام، حساب فرد در اختیار فرد بزهکار قرار گرفته و آن را خالی می‌کند.

به گفته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری البرز: شهروندان از مغازه‌هایی که تحت نظارت اتحادیه اصناف هستند خریداری کنند و توصیه اکید بر عدم خرید از دست فروش‌ها و ماشین‌های مستقر در معابر است.

او گفت: در هنگام خرید، به فروشنده اعلام کنند که خودشان شخصا می‌خواهند کارت را بکشند و رمز را وارد کنند که حتما دقت شود وارد کردن رمز دور از دید فروشنده باشد.

چنانچه به دو توصیه اول توجه نکردید و از دستفروش یا از مغازه خرید کردید و کارت بانکی خود را در اختیار آن‌ها قرار دادید به هیچ وجه رمز کارت را به فروشنده نگویید و شخصا رمز را به صورتی حائل از دید فروشنده وارد کنید.

یک توصیه دیگر این است که یک کارت بانکی را با شارژ مبلغ پایین به خرید‌های خرد از مغازه و دستفروش یا حتی اینترنتی اختصاص دهید و پس انداز یا مبالغ عمده را در کارت‌های دیگر خود نگهداری کنید تا در صورتی که مشکلی پیش آمد همه سرمایه شما در معرض خطر قرار نگیرد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.