اخبار

 آخرین اخبار 

خود باوري و اصول آن

فرنگيس نجارزاده، كارشناس ارشد روانشناسي

خود باوري و اصول آن
1401/5/10

خود باوري يعني درك منطقي و صحيح از خود و همچنين آگاهي از دنياي درون و بيرون خود  ،  به عبارتي توانايي شناخت واقعي ،  از خصوصيات مثبت و منفي و درك بهتر از نگرش و تلاش جهت كاهش ضعف و تقويت توانمنديها است ،  كه يكي از شاخصه هاي اين مهم ابراز وجود مي باشد .

ابراز وجود يعني در برخورد با ديگران رفتار مناسب داشته باشيم و با ديگران با ادب و توام با احترام برخورد نماييم .

افرادي كه ابراز وجود كردن را به شكل صحيح اجرا و عملياتي مي كنند موفقيت هاي بيشتري را براي خود به ارمغان مي آورند .

افرادي كه خود باوري دارند مسئوليت پذير هستند و معمولا مديريت كارهاي خود را به عهده دارند و منتظر نيستند تا ديگران براي آنها كاري انجام دهند و پذيرفته اند كه اين خودشان هستند كه بايد از جوانب مختلف ، زندگي خود را به دست بگيرند و تلاش كنند تا كاستي ها را جبران نمايند البته اين سبك از زندگي احساس رضايتمندي را نيز با خود به همراه خواهد داشت . عزت نفس اين افراد متحول شده و عامل مهمي در مسير ارتقا و پويايي آنها خواهد بود .

همچنين افرادي كه قابليت ابراز وجود دارند مسير زندگي خود را به شكل عقلايي اداره مي كنند و از رفتارهاي تكانشي و هيجاني پرهيز مي كنند ما حصل آن زندگي هدفمندي است كه سطح رضايت را افزايش مي دهد اين دسته از افراد معمولا از اصولي پيروي مي كنند كه تعريف و تبيين شده  و سازگاري بيشتري با زندگي برقرار مي كنند  آنها معمولا از گلايه و شكايت كردن پرهيز  مي كنند و با اميد به زندگي امور خود را نظم مي دهند .

معمولا از  سطح پذيرش بالاتري بر خوردارند و در گذر زندگي موفقيت هاي بيشتري را كسب مي كنند نقطه مقابل آنها افرادي كه جرات وجسارت رويارويي با مسائل ريز و درشت زندگي را ندارند البته لازم است بدانيم رسيدن به اين مهم مستلزم آموزش و يادگيري مي باشد .

در زندگي درست و اصولي انسانها در مورد آنچه كه مي گويند و آنچه كه عمل مي كنند پيوندي برقرار باشد و نسبت به گفته هاي خود وفادار باشند داشتن تعهد ووفاي به عهد احترام به خود و ديگران است .

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر