اخبار

 آخرین اخبار 

چرا امام حسین(ع)

محمدحسین روحی

چرا امام حسین(ع)
1401/5/12

از ابتدای آفرینش تا کنون در بین انبیاء و اولياء الهى بسيارند كسانى كه پایان حیاتشان با شهادت بوده، اما در بین این شهداء تنها شهيدى كه ویژه می باشد و برای او جایگاه و مقام خاصی دیده اند حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است، که مقام متفاوت و جایگاهی ممتاز دارند و تجلیل و تکریمشان جور دیگر و عزاداری برای ایشان منحصر به فرد است، این ویژگی برای چیست و چرا هر سال برای آن امام عزاداری می کنیم و هر چه از تاریخ شهادت وی می گذرد نه تنها استقبال مردم از عزاداری و عزادارن کمتر نمی شود بلکه روز بروز بر عظمت نام و عزاداری آن امام افزوده می شود! علت چیست؟

این ویژگی دلائل مختلف دارد که هر کدام در جایگاه خود دارای اهمیت است. ما به لحاظ اختصار در این بخش فقط به بیان یک عامل می پردازیم و آن این که انبیاء، ائمه همه و همه سفارش به عزادارى برای امام حسين عليه السلام دارند

و روی امام حسین علیه السلام حساب ویژه باز کرده و گفته اند:

۱- "دعا زیر قبه ی ایشان به اجابت می رسد". لذا وقتی امام هادی علیه السلام بیمار می شوند پول می دهند و می فرمایند؛ بروید کربلا زیر قبه امام حسین علیه السلام برایم دعا کنید. خرج می کنند، در حالی که اگر خود ایشان دعا کنند، هزینه ای ندارد، اما می فرمایند بروید کربلا زیر قبه ی جدم اباعبدالله علیه السلام دعا کنید، چون دعا زیر قبه ی اباعبدالله الحسن علیه السلام مستجاب است.

۲- "تربت امام حسین علیه السلام شفاست". در اسلام خوردن خاک حرام است و تنها کسی که خوردن تربتش به قصد شفا سفارش شده تربت امام حسین علیه السلام است.

اگر تربت امام حسین علیه السلام با آب زمزم مخلوط شود معجزه می کند.

می فرمایند سجده ی بر خاک کربلا حجاب های هفت گانه را از بین می برد، حجاب هایی مانند جهل، ظلمت، ضلالت و....که در کتاب ها نوشته اند. به عبارت دیگر سجده ی بر خاک کربلا موانع بر سر راه انسان را از بین می برد. پس خوردن خاک فقط خاک کربلا و مخلوط کردن تربت امام حسین با آب زمزم معجزه می آفریند.

 

۳- "سجده بر تربت امام حسین علیه السلام". می فرمایند سجده ی بر خاک کربلا حجاب های هفت گانه را از بین می برد، حجاب هایی مانند جهل، ظلمت، ضلالت، غفلت و....که در کتاب ها نوشته اند. به عبارت دیگر سجده ی بر خاک کربلا موانع بر سر راه تکامل انسان را بر می دارد. امامان معصوم یکی پس از دیگری بعد از واقعه کربلا سجده شان به خاک کربلا بوده، از امام سجاد علیه السلام تا خود امام زمان ارواحنافداه، حتی امیرالمومنین علیه السلام وقتی از صفین  بر می گشتند و به کربلا رسیدند؛ ابن عباس نقل کرده حضرت خاک کربلا را برداشت، بوسید، بویید و به صورتش گذاشت. حضرت ابراهیم علیه السلام زمانی از کربلا می گذشت بر زمین خوردند قسمتی از سرشان شکست و خون جاری شد، ناراحت شدند، چون در روایات داریم اگر یک وقت اتفاقی برای شما افتاد یک عاملش ممکن است کفاره ی رفتار تان باشد، بلافاصله حضرت ابراهیم علیه السلام سوال کرد؛ خدایا خطایی کرده بودم که این اتفاق افتاد؟! چون خدا آدم های خوب، خطایشان را در همین دنیا به حسابشان می گذارد که کار به آخرت نكشد. در حدیث هم داریم مریض که می شوید، پایتان به جایی می خورد، یک حادثه ای پیش می آید ممکن است کفاره ی خطایی باشد، ناراحت نشوید، شاید برای اینست که خدا می خواهد کار به قیامت و قبر و برزخ نکشد، حضرت ابراهيم عليه السلام پرسید؛ خدایا من چه کرده بودم؟ خطاب شد نه، تو خطا نکرده ای، اینجا خاک کربلا ست، این جا خون هایی روی زمین ریخته می شود، چون تو ابراهیم امت واحده هستی، خواستیم مقداری از خون تو هم در اینجا روی زمین ریخته باشد تا بعد که خون هایی اینجا ریخته می شود، سابقه ی خون حضرت ابراهیم علیه السلام هم باشد.

۴- "گریه ی بر امام حسین علیه السلام". در روایات داریم خود ائمه ی بزرگوار فرمودند که شیعه های ما برای ناراحتی های ما، ناراحت و برای شادی ما شاد، ولی تمام آنان برای گریه بر اباعبدالله علیه السلام حساب ویژه باز کردند.

۵-  "زیارت امام حسین علیه السلام". در خود حرم امیرالمومنین علیه السلام، زیارت امام حسین علیه السلام وارد شده است، یک مقداری که زیارت امیرالمومنین علیه السلام را می خوانیم می گوید: رو به حرم امام حسین کن و زیارت اباعبدالله علیه السلام را بخوان. شب های مناسبتی؛ ۲۷ رجب، عید غدیر، عید قربان، ایام استثنایی قدر، روز عرفه از مهم ترین اعمال “زیارت امام حسین علیه السلام است.

نتیجه این که تجلیل و عزای امام حسین علیه السلا ویژه است چون سفارش خدا و پیامبران و ائمه معصومین و اولیاء خداست.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر