اخبار

 آخرین اخبار 

افزايش عوارض آزاد راه ها

افزايش عوارض آزاد راه ها
1401/5/13

به گزارش جام جم البرز ، بر اساس اعلام شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ، عوارض آزاد راه کاشان - اصفهان از 10 هزار تومان به 20 هزارتومان ( 2 برابر)افزایش یافته است.

عباس بیات سرمدی ، علت اصلی تعیین کننده نرخ عوارض در آزاد راه ها را طول دوره واگذاری و گزارش هزینه درآمدی سرمایه گذار دانست و گفت ، سرمایه گذارباتوجه به افزایش نرخ خدمات فعلی ، لازم است از سمت دولت کمک دریافت کند تا بتواند از پس هزینه های نگهداری و بهسازی بزرگ راه بربیاید و به همین دلیل وزیر راه و شهرسازی با افزایش نرخ عوارض آزاد راهی ، موافقت کرده است.
قابل توضیح است که تاکنون افزایش نرخ عوارض بر اساس محاسبه خاصی صورت نگرفته است ، بلکه نرخ عوارض بر اساس هزینه های نگهداری و استهلاک سرمایه سرمایه گذار ، محاسبه و اجرایی شده است بطوری که همین نبود محاسبه خاص باعث شد، تا در یک آزاد راه 2 برابر و در برخی دیگر 1 تا 1و 5 برابر نرخ عوارض ، افزایش یابد.
بر اساس این تصمیم در صورتی که خودروهای عبوری تا ۷ روز پس از تردد از آزاد راه‌ ها ، نرخ عوارض را پرداخت نکنند،مشمول عوارض پلکانی ، خواهند شد.
بر اساس اعلام شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ، نرخ جدید بزرگراه تهران - شمال در مجموع قطعات یک و چهار، تونل البرز برای خودروهای سواری (با 18 درصد افزایش ) در روزهای عادی 94 هزار تومان و در روزهای تعطیل 134 هزار تومان تعیین شده است. همچنین نرخ تردد در آزاد راه همت - کرج با (35 درصد افزایش) 11 هزار و 500 تومان، آزاد راه غدیر - تهران 34 هزار تومان ، آزادراه تهران - پردیس (۲۴/۴ درصد افزایش )7 هزار و 500 تومان، قزوین - رشت 15 هزار و 500 تومان و پل میان گذر دریاچه ارومیه 11 هزار تومان تعیین شده است. عوارض آزادراهی در محور خرم آباد - پل زال هم (۳۳/۵ درصد افزایش) 26 هزار و 500 تومان ، کاشان - اصفهان 20 هزارتومان ، ساوه - همدان 10 هزار و آزاد راه زنجان - تبریز (40 درصد افزایش ) نیز 10 هزار تومان تعیین شده است.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر