اخبار

 آخرین اخبار 

قطاری در تونل خلا با سرعتی فراتر از جت

قطاری در تونل خلا با سرعتی فراتر از جت
1401/5/13

به گزارش جام جم البرز؛ قطاری شبیه هایپرلوپ از TransPod که با سرعت ۱۲۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند، ۳۰۰ کیلومتر را در ۴۵ دقیقه پشت سر می‌گذارد. این قطاربا نام TransPod FluxJet در کانادا معرفی شده است.
سازندگان این پروژه می‌گویند مراحل مقدماتی احداث این پروژه آغاز شده و آن‌ها توانسته‌اند نیم میلیارد دلار برای پروژه قطار سریع‌السیر خود سرمایه جمع کنند.
سرویس حمل و نقل TransPod FluxJet که چند روز پیش در تورنتو معرفی شد، وعده نوآوری‌های ساختارشکن در زمینه پیشران‌ها، سازگاری با انرژی‌های پاک و جهش‌های فنی در حوزه انتقال توان را می‌دهد. این شرکت در واقع مدعی است که آن‌ها به سراغ مبحث جدیدی از علم فیزیک به نام Veillance Flux رفته‌اند. قطار TransPod قرار است با سرعت ۱۲۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.
ایده این پروژه همان ایده قدیمی شرکت‌های دیگر است: کاهش مقاومت هوا برای حرکت سریع یک محفظه در تونلی نزدیک به خلاء. پیاده‌سازی این سیستم در شرایط عادی به خاطر سرعت بسیار بالایی که دارد، نیازمند اسب بخار فوق‌العاده زیاد و البته سیستمی برای کنترل گرماست. اما در شرایط خلاء راحت‌تر می‌توان به این سازوکار دست پیدا کرد.
FluxJet
مانند هایپرلوپ با استفاده از شناوری مغناطیسی مقاومت سطح را از معادلات خود حذف می‌کند. ولی این سیستم زمانی فعال می‌شود که قطار از شهر خارج شده و آماده رسیدن به حداکثر سرعت است. این دستگاه تجهیزاتی برای فرود دارد که تا قبل از رسیدن به حداقل سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت جمع نمی‌شوند.
این شرکت هنوز جزئیات زیادی درباره نوآوری‌های خود ارائه نکرده، اما می‌توانیم حدس بزنیم که Veillance Flux مربوط به یک سیستم تعیین موقعیت دیداری باشد؛ سیستمی که فضای جلوی قطار را اسکن و بعد جایگاه محفظه را با توجه به آن تنظیم می‌کند. هر محفظه ۲۵ متری می‌تواند ۵۴ مسافر داشته باشد.
محفظه‌ها باتری داخلی دارند، اما هنگامی که زمان افزایش سرعت فرا می‌رسد، با تجهیزات بدون تماس از تونل انرژی می‌گیرند. TransPod تاکنون ۵۵۰ میلیون دلار برای این پروژه سرمایه جمع کرده و حالا می‌خواهد بین دو شهر کلگری و ادمونتون یک تونل ۳۰۰ کیلومتری بسازد. هزینه ساخت این تونل ۱۸ میلیارد دلار برآورد شده و ظاهرا در پایان کار مسافران می‌توانند با پرداخت ۷۵ دلار این مسافت را در مدت ۴۵ دقیقه طی کنند. قیمت بلیت هواپیما برای همین مسیر ۱۲۵ دلار است. TransPod می‌گوید با تکمیل این پروژه می‌توان سالانه از ورود ۶۳۶ هزار تن کربن دی‌اکسید به هوا جلوگیری کرد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر