اخبار

 آخرین اخبار 

مادران دوقلوزا چه ویژگی‌هایی دارند؟

مادران دوقلوزا چه ویژگی‌هایی دارند؟
1401/5/19

به گزارش جام جم البرز، نتایج تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهند که دوقلوزایی الزاما به معنای بدن قوی تر و قدرت باروری بالاتر در زنان نیست و شانس، کماکان مهم ترین نقش را در این خصوص ایفا می کند.

در حالی که در مطالعات پیشین، به این نتیجه رسیده بودند که مادران دوقلوزا، به دلایلی چون قوی تر بودن و برخورداری از سلامت بهتر، نسبت به زنان دیگر بارورتر هستند، حالا نتایج پژوهش یک گروه تحقیقاتی بین المللی نشان داده است که این گونه نیست و تنها عامل دوقلوزایی در واقع، شانس است.

به گفته محققان گروه زیست شناسی دانشگاه علم و فناوری نروژ یا NTNU که هدایت این پژوهش را به عهده داشته اند، وقتی یک زن چندین بار زایمان می کند، احتمال این که حداقل یکی از این زایمان ها دوقلو باشد، افزایش می یابد.به گزارش سیناپرس، به عبارتی، مادران دوقلوزا، ابر مادر یا ابر زن نیستند و تنها شانس بیشتری به آن ها داده شده است.

 

آن ها در پژوهش خود، 100 هزار تولد در اروپا را از دوران پیش از صنعتی شدن تا کنون بررسی کردند. در دوران ماقبل صنعتی، باروری های طبیعی با تعداد خانواده‌های بزرگ وجود داشت و پیشگیری از بارداری یا روش‌های دیگر برای کنترل تعداد کودکان در دسترس نبود، ضمن آن که فناوری های کمک باروری نیز وجود نداشتند.

تولد دوقلوها، امری است که در میان مردم سراسر جهان اتفاق می افتد، علیرغم این واقعیت که با خطرات سلامتی بسیار بیشتری برای مادر و کودک قبل، حین و بعد از تولد همراه است.

 

به گفته تیم تحقیقاتی، با توجه به این افزایش هزینه در قالب خطرات بیشتر برای مادر و فرزند، به نظر می رسد که انتخاب طبیعی و تکامل، تولد دوقلوها را کاهش داده اند. اما، جای تعجب دارد که چرا همین مکانیسم ها، این نوع تولد را به طور کامل حذف نکرده اند.

آن ها معتقدند: یک توضیح رایج این است که خطر مرگ ناشی از تولد دوقلو تا حدی با باروری بالاتر جبران می شود. چراکه وقتی همه چیز خوب پیش می رود، دو برابر فرزندان بیشتری برای انتقال ژن های خود دارید.

 

به اعتقاد پژوهشگران فوق، مطالعات قبلی که سعی در درک چگونگی افزایش باروری زنان داشته اند، مادران دوقلو و بدون دوقلو را مقایسه کرده اند.

 

حالا نتایج جدید نشان داده اند زنانی که فرزندان دوقلو به دنیا می‌آورند، دارای باروری غیرعادی و خارق العاده ای نیستند. اگر مادری بیشتر زایمان کند، احتمال این که یکی از این زایمان‌ها دوقلو باشد بیشتر می گردد

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.