اخبار

 آخرین اخبار 

اکبر محمودی، مدیر املاک ایده آل در گفتگوی اختصاصی با جام جم البرز:

مشاور املاک باید به مسائل حقوقی، ثبتی و قوانین شهرداری آشنا باشد

مشاور املاک باید به مسائل حقوقی، ثبتی و قوانین شهرداری آشنا باشد
1401/5/24

اکثر مردم شغل مشاور املاک را جزو مشاغلی می دانند که بدون کمترین زحمت و دردسر بیشترین درآمد را دارند. برخی بر این باورند که این حرفه تنها در یک دفتر و با یک خط تلفن، یک میز و صندلی و بازدید ملک خلاصه می شود و تنها زحمتی که می کشند، گرفتن حق کمیسیون از طرفین معامله است، اما این شغل خالی از استرس و سختی نیست و مسائل و مشکلات خاص خود را دارد که در این رابطه روزنامه جام جم البرز با اکبر محمودی مدیر توانمند و مدبر املاک ایده آل گفتگویی اختصاصی انجام داده است که در ادامه خواهید خواند:

مشاور املاک باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 وقتی از بیرون به حرفه مشاوره املاک نگاه می کنند، کار ساده ای به نظر می رسد. می گویند کار راحتی است و فقط یک بازدید است، ولی در واقع با مشکلات زیادی مواجه هستیم. تخصص، لازم دارد و  این که به مسائل حقوقی و ثبتی ملک و تا حدودی به قوانین و قواعد شهرداری و شهرسازی آشنا باشید،‌ تا زمانی که مشتری مراجعه می کند، بتوانید اطلاعات کامل بابت ملک و کاربری آن  به مشتری ارائه بدهید و این که شناخت و تسلط کامل در منطقه داشته باشیم. کارشناسی باید منطبق با منطقه و اصولی باشد و قیمت نزدیک به قیمت کارشناسی باشد. متاسفانه بعضی از املاک، در این کار تازه وارد هستند و بابت قیمت گذاری ملک، قیمت های غیر منطقی به خریدار و فروشنده ارائه می دهند و برای خود و دیگران  مشکل ایجاد می کنند.

در این صنف با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

 مشکلاتی که صنف املاک دارد، این که محدوده خاصی برای املاک تعریف نشده است. در یک خیابان در حد چهار ، پنج مغازه کفایت می کند، اما بالغ بر ۲۰ یا ۳۰ املاک به فاصله خیلی کم از یکدیگر  فعالیت می کنند که این به هر دو طرف یعنی هم به صنف و هم به مشتری ضربه وارد می کند

املاکی های بدون مجوز که با چند میز و صندلی مکانی را اجاره می کنند و روی شیشه هیچ نوع تبلیغات و برچسبی ندارند  و فقط از طریق آگهی کار می کنند که بخشی از آن بر می گردد به همکاری املاک هایی که مجوز دارند چون املاک هایی که مجوز ندارند برای ثبت قرارداد حتماً باید به یک املاکی که مجوز و یا سایت دارند مراجعه کنند. متاسفانه بعضی دوستان با این املاک ها همکاری می کنند و با مبالغ بسیار ناچیز قرارداد املاک های فاقد جواز را کد رهگیری برایشان می گیرند و خریدار هم متوجه نمی شود که این قرارداد کجا ثبت شده است و فقط قرارداد با کد رهگیری دار و مُهر را تحویل می‌گیرد. یک موضوع دیگری هم وجود دارد که بعضی از افراد به عنوان واسطه بین املاک کار می کنند، از طریق آگهی در سایت های مختلف فایل یابی می کنند و مشتری برای ملک پیدا می کنند. در نهایت این ملک را با مبلغ خیلی کم در یک املاک دیگر ثبت می کنند‌ که این هم مشکلات خیلی زیادی برای خریدار و فروشنده ایجاد می کند، چون املاک فوق، قرارداد را به صورت توافقی ثبت کرده و مسئولیتی در قبال مشکلات بعدی ندارد، آن فرد واسطه هم، نه محل ثابتی دارد و نه جایی ثبت شده است که بتوانیم از طریق مراجع قضایی و قانونی مشکل را پیگیری کنیم.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.