اخبار

 آخرین اخبار 

بیماری‌های قلبی شایعترین علت مرگ و میر در دنیا

بیماری‌های قلبی شایعترین علت مرگ و میر در دنیا
1401/6/23

به گزارش جام جم البرز،  دکتر مریم مشکانی فراهانی در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما با موضوع سکته قلبی گفت: سکته قلبی به دلیل انسداد در عروق قلبی رخ می‌دهد در نتیجه عضله قلب آسیب می‌بیند و عملکرد خود را از دست می‌دهد و فرد دچار عوارض ثانویه به سکته قلبی می‌شود.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ادامه داد: این انسداد در مراحل اولیه خفیف است، اما به مرور زمان انسداد کامل می‌شود و عضله قلب به دلیل نرسیدن اکسیژن دچار ایسکمی می‌شود که در نهایت سکته قلبی اتفاق می‌افتد.

 

وی رسوب کلسیم، چربی و پلاک‌ها را عوامل مسدود شدن مسیر رگ‌ها عنوان کرد و گفت: سکته قلبی با درد بسیار شدید در قفسه سینه همراه است که گاهی به فک و کتف چپ نیز انتشار می‌یابد تنگی نفس، حالت تهوع و تعریق از علامت‌های احتمالی دیگر سکته قلبی است.

 

این متخصص قلب و عروق تأکید کرد: در افراد مبتلا به دیابت ممکن است سکته قلبی بدون هیچ گونه علائم و درد قفسه سینه اتفاق بیفتد.

 

خانم دکتر مشکانی درباره ارثی بودن سکته‌های قلبی گفت: عوامل ژنتیک در بروز این بیماری بسیار محتمل است. افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند باید با رعایت خطرپذیری، عوامل ابتلا به این بیماری را به تعویق بیاندازند.

 

این متخصص قلب و عروق چربی خون بالا، قند خون بالا، مصرف دخانیات و الکل و همچنین اضطراب‌های زیاد را از عوامل بروز سکته‌های قلبی نام برد و افزود: رژیم‌های غذایی نامناسب، نبود تحرک کافی، مصرف غذا‌های آماده، اضطراب‌های شغلی نیز باعث افزایش میزان سکته قلبی در این افراد می‌شود.

 

وی تأکید کرد: کنترل فشار خون، چربی و قند خون و همچنین انجام آزمایش‌های دوره‌ای مرتب برای تشخیص به موقع بیماری ضروری است.

 

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: بعد از ابتلا به سکته قلبی درمان‌های مختلفی پیش رو داریم، ساعت اول بعد از سکته قلبی، آنژیوگرافی تشخیصی انجام می‌شود که در صورت امکان استنت گذاشته می‌شود تا بیمار از درد و عوارض بعدی نجات یابد.

 

وی گفت:گاهی ممکن است نیاز به جراحی قلب باز باشد و گاهی بیمار تنها نیازمند دارو درمانی است البته این بیماران مادام‌العمر نیاز به مصرف دارو‌های ضد انعقاد، کاهنده چربی خون، کاهش دهنده ضربان قلب، دارو‌های فشارخون، دارو‌های ضد پلاکتی مانند آسپیرین هستند.

 

خانم دکتر مشکانی افزود: در این بیماران داشتن فعالیت جسمی (بازتوانی) برای بازگشت به زندگی عادی ضروری است، زیرا هدف این است که فرد به صورت مناسب به زندگی عادی بازگردد.

 

برنامه مادر کودک همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر