اخبار

 آخرین اخبار 

ساخت بزرگترین الکترولایزر جهان

ساخت بزرگترین الکترولایزر جهان
1401/6/29

به گزارش جام جم البرز ، بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در مجله مهندسی شیمی، این الکترولیز کننده هیدروژنی که توسط شرکت نروژی "هیدروژن‌پرو" (HydrogenPro) ساخته شده، شبیه به یک پیچ‌گوشتی بسیار بزرگ است و طی هفته‌های آینده در مرکزی واقع در شهر هرویا، مونتاژ و نصب خواهد شد.

برق‌کافت یا الکترولیز در شیمی و صنعت، شیوه‌ای برای جداسازی عنصر‌ها و ترکیب‌هایی است که با پیوند شیمیایی به هم متصل هستند. این جداسازی با گذراندن جریان الکتریکی مستقیم از میان این مواد صورت می‌گیرد. برای مثال زمانی که جریان الکتریکی از آب می‌گذرد، اتم‌های هیدروژن و اکسیژن از هم جدا و به گاز تبدیل می‌شوند. این واکنش شیمیایی، فرآیندی غیر خودبه‌خودی است که در غیر این صورت به وقوع نمی‌پیوندد.

کارولین آفوس مدیر ارشد محصول این شرکت می‌گوید: این پروژه نقطه عطفی حیاتی برای پروژه‌های بزرگ تولید هیدروژن سبز است. این پروژه نیازمند برنامه‌ریزی اساسی، تجهیز و تجهیزات مناسب است و برای تسهیل پروژه‌های بزرگ‌تر تولید هیدروژن سبز، کاهش ردپای کربن و کاهش هزینه‌ها مهم است.

هیدروژن سبز با استفاده از منابع انرژی پاک یا انرژی کم‌کربن تولید می‌شود. هیدروژن سبز در مقایسه با هیدروژن خاکستری که توسط بخار اصلاح کننده گاز طبیعی ساخته می‌شود و اکثریت بازار هیدروژن را به خود اختصاص می‌دهد، انتشار کربن بسیار کمتری دارد.

ظرفیت تولید این الکترولایزر با قطر ۲ متر ، ۱۱۰۰ نیوتن متر مکعب هیدروژن در ساعت در شرایط چگالی جریان معمولی است که این معادل ۱۰۰ کیلوگرم هیدروژن خالص در هر ساعت است که استاندارد جدیدی را برای این صنعت ایجاد می‌کند.

بنا بر اعلام « آی‌ای » این شرکت که در تولید هیدروژن و انرژی‌های تجدیدپذیر متخصص است، یک شرکت فناوری و تولید کننده تجهیزات برای الکترولایزر‌های قلیایی فشار بالا است و کارخانه‌های هیدروژن سبز در مقیاس بزرگ را به صنایع عرضه می‌کند.

اریک کریستین بولستاد، مدیرعامل هیدروژن‌پرو می‌گوید: این یک نقطه عطف مهم برای هیدروژن‌پرو و تأیید بیشتر فناوری ما برای تولید هیدروژن سبز در مقیاس بزرگ است. نتایج دستگاه ما به تاسیس یکی از بزرگترین کارخانه‌های هیدروژن سبز در جهان کمک می‌کند.

انرژی هیدروژنی که مدت‌هاست به عنوان سوخت حیاتی آینده مورد استقبال قرار می‌گیرد، به دلیل جنگ جاری میان روسیه و اوکراین در اروپا و پدید آمدن بحران انرژی در قاره سبز، اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است.جنگ در اوکراین و افزایش قیمت گاز طبیعی بر مزایای گذار به سمت تولید هیدروژن سبز به عنوان تنها گاز بدون تولید کربن تاکید می‌کند.

یک شرکت انگلیسی که در شفیلد مستقر است و ماشین آلات الکترولیز مورد استفاده برای تولید هیدروژن از آب را می‌سازد، می‌گوید این بحران انرژی نشان داده است که هیدروژن یک جایگزین عملی برای گاز متان است.

در عین حال، شرکت زیمنس در حال آماده شدن برای راه اندازی دومین الکترولایزر بزرگ آلمان است که هیدروژن را عمدتاً از انرژی خورشیدی و بادی تولید می‌کند.

زیمنس می‌گوید: هیدروژن ما عمدتاً از انرژی خورشیدی و باد تولید می‌شود. این دومین الکترولایزر بزرگ آلمان خواهد بود.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر