اخبار

 آخرین اخبار 

هفته جهانی ناشنوایان

مریم دهقانی سانیج

هفته جهانی ناشنوایان
1401/6/30

دوم تا هشتم مهر ماه به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است.تا توجه عموم مردم ،سیاستمداران و مقامات را نسبت به دستاوردهای ناشنوایان جلب کند.

این هفته مصادف با هفته آخر سپتامبر گرامیداشت سالروز فوت دکتر شرایر است .او اولین رئیس ناشنوای فدراسیون ناشنوایان بود

 نخستین بار در سال 1951 در شهر رم ایتالیا بود که فدراسیون جهانی ناشنوایان به عنوان نهاد غیردولتی برای حمایت ناشنوایان تشکیل و به رسمیت شناخته شد.

130 کشور در جهان در آن عضو هستند، برای احقاق حقوق ناشنوایان، شناسایی و بهبودمشکلات و رفع موانع زندگی روزانه آنها و فراهم آوردن شرایط زندگی وتحصیلی و اشتغال برابر با سایر افراد جامعه است.

در کنار ایجاد امکانات مناسب و بسترسازی­های متناسب با نیاز این قشر از جامعه

همچنین خدمات پیشگیرانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.غربالگری شنوایی نوزادان و مداخله به هنگام خدمات درمانی و توان بخشی برای نوزادانی که دچار مشکلات شنوایی هستند.،آموزش به خانواده کودک ناشنوا در خصوص تعامل و پذیرش کودک،تربیت شنیداری کودک ناشنوا،آموزش گفتار خوانی و زبان اشاره از این جمله اقدامات است.

به علاوه اقدامات درمانی ،تامین وسایل کمک توان­بخشی نظیر سمعک و عمل­های جراحی نظیر کاشت حلزون و سایر عمل­های جراحی اصلاحی،که باید در راستای بهبود شرایط ناشنوایان و تسهیل زندگی برای این افراد و خانواده­هایشان انجام گیرد.

با توجه به شعار همیشگی جامعه بهداشت و سلامت"پیشگیری بهتر از درمان" لزوم توجه به ناشنوایانی که جنبه ارثی و ژنتیکی در خانواده دارند بسیار مهم است .چه بسا خانواده­ای دارای فرزند مبتلا بتواند با انجام آزمایش­های ژنتیکی از تولد فرزند مبتلای دیگر جلوگیری کنند.

روش­های درمانی کمک به ناشنوایان:

1-زبان اشاره، زبانی است که با سیستم قراردادی خاص و منظم و پیشرفته برای انتقال مفاهیم به جای صوت  یا نوشتار از علایم دیداری حرکت دستان و حالات صورت استفاده می­شود زبان اشاره ایرانی یا زبان اشاره فارسی توسط ناشنوایان در ایران استفاده می­شود این زبان با هجی انگشتی باغچه­بان تفاوت دارد. در ایران حدود 3 میلیون ناشنوا و کم شنوا وجود دارد که از این زبان استفاده می­کنند

2-سمعک، وسیله­ای جهت تقویت صدا به حدی که فرد کم شنوا بتواند با بهترین حالت ممکن شنوایی طبیعی یا نزدیک به آن پیدا کند.

3- کاشت حلزون شنوایی، یا دستگاه الکترونیکی است که در بخشی از شنوایی را به فرد ناشنوا برمی­گرداند که در گوش داخلی گذاشته می­شود و به کمک دستگاه که خارج از گوش قرار دارد فعال می­شود.این وضعیت برای اشخاصی طراحی شده که از سمعک نتیجه خوبی نگرفته­اند و یا دچار ناشنوایی مادرزایی هستند.

باغچه بان اولین آموزگار ناشنوایان

زنده یاد باغچه بان در سال 1298 آموزگاری را در دبستان احمدیه مرند آغاز کرد او موسس اولین کودکستان بود او را باید اولین کسی دانست که در ایران آموزش سمعی و بصری را به دستگاه آموزشی کشور وارد کرد.او اولین بار به فکر تعلیم و تربیت کودکان ناشنوا افتاد در ابتدا همه او را مورد تمسخر قرار دادند.اما طی یکسال موفق شد به سه کودک ناشنوا خواندن و نوشتن بیاموزد.

سپس در تهران دبستان ناشنوایان را در چهارراه حسن آباد تاسیس کرد و روش الفبای دستی را اختراع نمود. در  حین تعلیم و تربیت به روش دیگری دست یافت که امروزه آن روش بنام روش ترکیبی معروف است و با گذشت این همه سال به عنوان آخرین روش در مدارس کشور استفاده می­شود.

او در سن 82 سالگی چشم از جهان فروبست

اهمیت و شرکت در جشن روز جهانی ناشنوایان:

مردم باید در این جشن شرکت کنند تا راه ارتباط با ناشنوایان را یاد بگیرند و رشد و توسعه این افراد از طریق فن آوری­های جدید را گسترش دهند و زندگی آنان را بهبود سازند.

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر