اخبار

 آخرین اخبار 

دکتر فاطمه علی آبادی مدیریت مرکز روان تحلیل گری کاوان در گفتگوی اختصاصی با جام جم البرز:

شخصیت، اولین موضوعی است که در خانواده و جامعه باید مورد توجه قرار گیرد

شخصیت، اولین موضوعی است که در خانواده و جامعه باید مورد توجه قرار گیرد
1401/8/24

دوره نوجوانی یکی از مراحل بحرانی در زندگی هر فرد است که عبور موفق از این مرحله بر سلامت روان و شخصیت فرد در دوره بزرگسالی نقش تعیین کننده ای دارد. هر چه خانواده درک و آگاهی بهتری از این دوره و چالش های آن داشته باشد، بهتر می توانند، بستر مناسب را برای شکل گیری شخصیتی قوی و سازنده در نوجوان خود فراهم کنند. تغییرات هورمونی، جسمانی و بروز تفکر انتزاعی در دوره نوجوانی چالش هایی را به همراه خواهد داشت. در همین رابطه روزنامه جام جم البرز با دکتر فاطمه علی آبادی، مدیر فرهیخته و حاذق مرکز روان تحلیل گری کاوان گفتگویی اختصاصی انجام داده است که در ادامه خواهید خواند:

در خصوص ضرورت علم روانشناسی برای افراد جامعه توضیح دهید.

روانشناسی ایجاد ارتباط بین ذهن و رفتار است و در مجموع شخصیت فرد را تشکیل می‌دهد که در جامعه نادیده گرفته می‌شود. حدود ۱۵ سال است که در این زمینه مشغول به فعالیت تخصصی هستم. نسبت به سال های گذشته روند رو به رشدی داریم، تا حدودی فرهنگ سازی شده و استقبال مردم بیشتر شده است. ولی آموزش و پرورش کمتر به این موضوع پرداخته است. شخصیت، اولین موضوعی است که باید در خانواده و جامعه به آن توجه شود. شخصیت، همان صفاتی است که با آن به دنیا می آییم و در طول زندگی رفتارها، انتخاب ها، استدلال ها و حتی واکنش های ما بر اساس آن شکل می گیرد. هویت هر کس از خانواده، جامعه، مدرسه و دوستان نشات می گیرد و از عوامل مختلف تاثیر می پذیرد. شخصیت اولیه است که مسیر ما را در طول زندگی مشخص می کند و ما را به سمت جلو هدایت می کند. خانواده ها در حال حاضر به این مسئله توجهی نمی‌کنند، یعنی شخصیت را در نظر نمی‌گیرند و فرزندان را به مسیر دلخواه خود هدایت می کنند . در حالی که اگر در مسیر دلخواه خود قرار نگیریم، نهایتا خوشحال نیستیم.

چه دغدغه هایی در مورد مسائل رفتاری و روان شناختی نوجوانان دارید؟

دغدغه ما در حال حاضر بلوغ نوجوانان است و در این مرکز بر روی این مسئله کار می‌کنیم. سفر بلوغ را برای نوجوانان قرار دادیم که متشکل از روان الگوهایی مانند: شجاعت است، یعنی به موقع شجاع باشیم، فرمانده باشیم و زندگیمان را کنترل کنیم. نوجوانان، آینده سازان کشورمان هستند. به همین دلیل بیشتر بر روی این مسئله متمرکز شده ایم. یک سری تست ها بر اساس فرهنگ و جامعه ایرانی طراحی شده تا نوجوانان مسیر خود را پیدا کنند. دغدغه دیگر مربوط به فرهنگ سازی این مسائل است و از روان شناسان می خواهم که به صورت تیمی کار کنیم تا جامعه بیشتر با این موضوعات آشنا شود و ارتباط بیشتری با مردم داشته باشیم.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر