اخبار

 آخرین اخبار 

جام جم البرز از راه اندازی مترو کرج گزارش می دهد؛

مرد اسرار آمیز طبیعت و متخصص در راه اندازی مترو

مرد اسرار آمیز طبیعت و متخصص در راه اندازی مترو
1401/9/3

 

مهندس نوری به واسطه فعالیت های متعدد در زمینه محیط زیست به مرد اسرار آمیز دهکده طبیعت معروف است و مسئولیت دهکده ملی طبیعت باراجین قزوین و هم چنین عضو کمیته خرید واگن قطار شهری کشور را بر عهده دارد. در دهه 80 مدیرعاملی قطار شهری کرج و حومه به آقای نوری سپرده شد. به واسطه زحمات ایشان در پایه گذاری مترو در آن سال ها گفتگویی با مهندس نوری داشتیم. با هم بخوانیم.

آقای نوری کمی از گذشته خودتان بگوئید:

مهندس عمران از آمریکا هستم. سال 1361 به ایران برگشتم، در ساخت پناهگاه های تهران حضور داشتم که بعدها تبدیل شد به مترو تهران. در آن دوران مسئولیت راه اندازی مترو تهران را به من واگذار کردند.

سال 1391 بازنشسته شدم و از همان سال یک کار علمی و تحقیقاتی در استان قزوین شروع کردم. این پروژه دهکده ملی طبیعت نام دارد و در حال حاضرعضو کمیته فنی خرید واگن و تجهیزات ریلی قطار هستم.

از فعالیتتان در مترو کرج بگویید

در دهه 80 مسئولیت راه اندازی مترو کرج را به عهده گرفتم. با تیمی که همراه بنده بود سازمان قطار شهری کرج را پایه گذاری کردیم. تنها شهری بودیم که همه مطالعاتمان را داخلی انجام دادیم و بدون داشتن دستگاه حفارویژه، حفاری های زیر زمین را احداث کردیم.

مترو استان البرز تنها خطی است در کشور که از 4 شهرستان و 2استان عبور می کند که شامل شهر های کمالشهر، کرج، فردیس و ملارد می باشد. باتوجه به روند افزایش جمعیت درشهرهای کمالشهر و ملارد در آینده نزدیک جمعیت میلیونی را در این مناطق شاهد خواهیم بود.بنابر این علت از منطقه کمالشهر تا میدان شهید سلطانی کرج تونل زیر زمینی را احداث کردیم و تمام توان خود را به کار گرفتیم تا حداقل مشکلی برای مردم پیش نیاید. و این کار با جدیت به سرانجام رساندیم.

بعد از مدتی به علت تغییرات مدیریتی در استان کار انجام ساخت مترو متوقف شد. در حال حاضر اگر در اواخر امسال هم مترو  داخلی شهر کرج راه اندازی گردد، به صورت آزمایشی خواهد بود. اما تصور می کنم در سال آینده به صورت رسمی مترو کرج افتتاح گردد.

برای مترو استان البرز چند ایستگاه طراحی شده است

تعداد 6ایستگاه طراحی و ایجاد شده است که یک خط برای منطقه هشتگرد در ابتدای جاده ملارد، محمدشهر،گلهشر کرج ایستگاه تاسیس شده است و خط دیگر از میدان شهید سلطانی کرج آغاز می شود و از بلوار شیمیایی، میدان نبوت، بلوار موذن و خیابان دانشگاه عبور می کند و تا شمالی ترین نقطه غربی شهر ادامه خواهد داشت. خط دیگر از همان نقطه به فرودگاه پیام ایجاد شده است و خط دیگر از منطقه باغستان عبور و به محمد شهر ختم می شود، برای منطقه عظیمیه هم خط پیش بینی شده است. ما تمام تلاش خود را کردیم که مترو استان البرز تمام  مناطق شهر را پوشش دهد.

یکی از دغدغه های مهم استان بحث اشتغال است،مترو کرج چقدر می تواند به استان در موضوع اشتغال کمک کند

اگر موضوع اشتغال درست ودقیق مدیریت شود، مشکلی از این بابت نخواهیم داشت. پیشنهاد دادیم که در  کنار ایستگاه های مترو، مجتمع های ایستگاهی ساخته شود. طراحی ما این گونه بود که ابتدای منطقه سه راه رجایی شهر و منطقه 110فردیس یک ساختمان 80طبقه ایی ساخته شود که حوزه فعالیت این مجموعه ها مربوط به مجتمع خرید و تجاری باشد، تا مردم ازاین مجموعه ها خرید خود را انجام دهند و به منازل خود از طریق قطار شهری برگردند،همین کار باعث می شود تا ترافیک شهری روی زمینی  کاهش پیدا کند و ازنظر اشتغال هم این مجتمع های خرید هرکدام می توانند چند هزار شغل را  در استان ایجاد کنند.

 

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر