علی جهانگیری، مدیر فروشگاه های جهان و گروه تولیدی تکنو ایر تاکید کرد:

ضرورت ارائه تسهیلات دولتی به فروشگاه های کوچک کرج

افتخار این را داشتیم تا با یکی از متخصصان و مدیران توانمند کشورمان گفتگوی ویژه‎ای داشته باشیم؛ توجه شما را به مصاحبه اختصاصی با علی جهانگیری، مدیر فروشگاه های جهان و گروه تولیدی تکنو ایر، جلب می‎نماییم:
افتخار این را داشتیم تا با یکی از متخصصان و مدیران توانمند کشورمان گفتگوی ویژه‎ای داشته باشیم؛ توجه شما را به مصاحبه اختصاصی با علی جهانگیری، مدیر فروشگاه های جهان و گروه تولیدی تکنو ایر، جلب می‎نماییم:
کد خبر: ۱۷۵۷

بنده علاوه بر مدیریت مجموعه‌های ذکر شده، بازرس اتحادیه لوازم خانگی هم هستم و در امر تولید هم فعالیت دارم. ترجیحم این است که در این مصاحبه، بیش‌تر به مشکلات صنفی و گروهی پرداخته شود. در حال حاضر، متاسفانه درگیر شرایطی هستیم که گریبان گیر تعداد زیادی از فعالین در این حوزه شده است.
دیدگاه‌های کلی در حوزه لوازم خانگی وجود دارد. در مدیریت سازمان صمت که به صورت کلی و کشوری مشکلاتی بوجود آمده است. ما در حد امکان سعی کردیم مشکلات را به گوش مسئولین برسانیم. یکی از مشکلات، قانون ممنوعیت واردات کالا می‌باشد که برای حمایت از تولید داخلی ایجاد شده است.
نیت تصویب این قوانین بسیار درست بوده و کشور‌های دیگر هم از این طریق برای حمایت از صنعت کشور خود استفاده کرده اند. کشور‌هایی مانند ترکیه و چین که در این صنعت پیشرو هستند نیز حمایت‌ها را انجام دادند. ما با اصل این قانون مشکلی نداریم، اما در زمان اجرا، این موضوع چالش‌های فراوانی به همراه دارد.‌
می‌توان گفت به گونه‌ای انحصار گرایی در بازار ایجاد شده است. برخی از تولید کنندگان، این موضوع را یک فرصت برای شکوفایی کشور در نظر نمی‌گیرند و تنها به فکر منافع خود و مجموعه خود هستند. فرضا یک لباسشویی ۱۵ میلیونی، در داخل کشور توسط تولید کنندگان مونتاژ شده و ۲۵ میلیون، به دست مصرف کننده می‌رسد. این موضوع باعث شده به اهداف مورد نظر از این قانون نرسیم.
برای حل این موضوعات، اقدامات کشوری باید صورت گیرد و نیاز به بررسی‌های کارشناسی دارد. در مورد قاچاق کالا، در سامانه صنعت معدن تجارت، مشکلات بسیار بزرگی برای صنف لوازم خانگی به وجود آمده است. اما این مشکلات عمومی هستند و همه افراد در سطح کشور با آن دست به گریبانند. در قانون کشور ذکر شده است که کالا، چه تولید داخلی و چه خارجی و وارداتی، زمانی که در سامانه ثبت نشده باشند، قاچاق محسوب می‌شود. این موضوع را در دیدار با رئیس سازمان تعزیرات نیز مطرح کردیم.
باید به مشکلاتی که در استان و شهر ما، بدنه صنف لوازم خانگی را درگیر کرده بپردازیم. یکی از مشکلاتی که در کرج وجود دارد و علی رغم تلاش‌های فراوان، اقدامی برای حل آن انجام نشده، موضوع فروشگاه‌ها و هایپر‌های بزرگی است که در خارج از کرج و استان البرز واقع شده اند. به صورت گسترده، در استان، تبلیغات انجام می‌دهند و سرمایه و نیروی کار و آسیب‌های بسیار بزرگ اقتصادی و اجتماعی را وارد می‌کنند. برای جبران این مشکل، حداقل باید تسهیلاتی توسط دولت در اختیار فروشگاه‌های کوچک قرار داده شود.
در گذشته تاکسی تلفنی داشتیم. اما با ایجاد برنامه‌های تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی تلفنی تقریبا حذف شده است. چون نیاز مخاطبان و مصرف کننده امروزی این است که با قیمت مناسب با استفاده از تلفن همراه، نیاز حمل و نقل خود را تامین کنند.
قانون از روز اول، برای رفاه انسان ایجاد شده است. اگر این مجموعه و فروشگاه بزرگ، در داخل کرج باشد مشکلی به وجود نمی‌آورد و آسیب اقتصادی برای شهرمان ندارد. زمانی که چنین مجموعه‌هایی باعث آسیب به فروشگاه‌های داخل کرج می‌شود، نباید اجازه ادامه فعالیت داشته باشد.
ساعت کار فروشگاه‌ها توسط اداره اماکن مشخص می‌شود. در صورتی که این مجموعه‌ها تا ساعت ۲ بامداد فعالیت دارند. بانک‌ها تسهیلات بسیار گسترده‌ای در اختیار این مجموعه‌ها قرار داده اند. حال آنکه می‌بایست تسهیلات در اختیار خریداران قرار گیرد. باید شرایط منصفانه‌ای ایجاد شود تا توانایی رقابت، بین فروشگاه‌های کوچک و چنین مجموعه‌های بزرگی هم وجود داشته باشد. ما تمام تلاش خود را در جهت به روزرسانی مجموعه هایمان انجام می‌دهیم، اما شرایط رقابت باید برابر باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات