اخبار

 آخرین اخبار 

براي تقويت تمركز چه كنيم

فرنگيس نجارزاده، كارشناس ارشد روانشناسي

براي تقويت تمركز چه كنيم
1401/4/13

تمركز يعني دقت و توجه روي فراگيري يك عملكرد يا موقعيت يا انتخاب كه بتوان از زواياي مختلف آن را مورد بررسي و تحليل قرار داده نقاط قوت و ضعف آن را درك كرده و به مناسب ترين شكل آن را به حافظه سپرده تا به موقع از آن بهره مند شويم .

تمركز كردن داراي دسته بندي هاي مختلفي مي باشد گاهي يك دانش آموز يا دانشجو مي خواهد روي يادگيري مباحث علمي به قدر لازم تمركز داشته باشد تا مطالب را بخوبي ياد گرفته و بهترين نتيجه را در كارنامه ي خود داشته باشد گاهي افراد مي خواهند در حين مطالعه يا انجام يك كار مثل رانندگي ، خياطي ، محاسبات و يا روي انجام امور روزمره خود تمركز داشته باشند و از اين كه به قدر كافي قادر به تمركز كردن نيستند به شدت ازخودشان شاكي و به دنبال تقويت كردن آن هستند كه با انجام چند تكنيك ساده شما قادر خواهيد بود در اين زمينه توانايي خود را توسعه داده و با آرامش زندگي كنيد .

به ياد داشته باشيم براي كسب هر توانايي و تقويت آن لازم است اندكي آن را شناخته و راههاي توسعه و تقويت آن را نيز بشناسيم .

تمركز كردن روي امور روزمره زندگي جز لوازم بسيار ضروري جهت ادامه حيات خواهد بود بنابراين لازم است با صرف اندكي وقت آن را تقويت كرده در جريان زندگي از آن بهره مند شويم .

ابتدا ياد بگيريد كه موضوعات مختلف و بي مورد را از ذهن خود حذف كنيد و اجازه دهيد ذهن شما محل تجمع موضوعات مهم و اساسي زندگي شما بشود بنابراين موضوعات ساده و پيش پا افتاده را به سرعت حذف كرده به خودتان بگوييد ذهن من انبار چيزهاي ساده نيست بلكه محل انباشت مسائل مهم زندگي من است و شروع كنيد ذهن خود را دسته بندي و منظم كنيد .

مثلا بخشي متعلق به خانواده ، مسائل شغلي ، مالي ، هزينه ها  ، تحصيلي ، برنامه هاي جاري ،  ارتباطات  و....... مي باشد كه به اين شكل دسته بندي  شدند .

در اين حوزه ها نيز مسائل اصلي و جزئي را تفكيك كنيد ابتدا وقت را به موضوعات اساسي اختصاص دهيد و براي هر بخش برنامه اي داشته باشيد  تا با تمركز بهتر شاهد نتيجه ي موثر تر باشيد .

 

 

 

اينك چند تكنيك ساده ذهن جهت تقويت تمركز

 

اعداد را سه تا سه تا بشماريد تا عدد صد

حالا معكوس برگرديد تا عدد سه

 

تمرين بعد اعداد را چهار تا چهار تا بشماريد تا صد بعد معكوس تا عدد چهار

 

حالا كار را كمي سخت كنيم براي شمردن زمان بگيريد و سرعت خود را تقويت كنيد

 

حالا كمي سخت تر اعداد را سه رقمي كنيد و تا عدد دويست برويد و دوباره معكوس انجام دهيد

و دوباره زمان بگيريد

 

يك تصوير انتخاب كنيد و با نوك خودكار روي تصوير را با ضربه نقطه نقطه بگذاريد تا كاملا رنگ شود مي توانيد از دو رنگ خودكار استفاده كنيد .

يك صفحه از كتاب را انتخاب كنيد تمام كلمات آن را بشماريد غير از حروف اضافه از ، در ، را ، با ، و ، آن ...... 

  كه شمارش نمي شود .

يك ميوه به دلخواه انتخاب كنيد با دقت به تمام اجزا آن مانند  رنگ ، بو ، مزه ، طعم ، هسته يا دانه ، ارزش غذايي و چگونگي رشد آن توجه كنيد

تمركز و دقت بر روي چيزهايي كه در محيط زندگي هستند به ما كمك مي كند كه از قدرت تحليل بهتري برخوردار شويم .

تقويت تمركز نيازمند آموزش و يادگيري مي باشد بنابراين انتظار نداشته باشيد كه به خودي خود قوي باشيد روي آن كار كنيد و تكنيك هاي مطرح شده را اجرا كنيد و هر روز شاهد تقويت تمركز خود باشيد . و از اينكه بر روي كارهاي خود دقت داريد و موفقيت هاي بيشتري را نيز كسب مي كنيد آرامش بيشتري خواهيد داشت و خوشحال تر خواهيد بود .

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر