اخبار

 آخرین اخبار 

محمدی مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز؛

کاروانسرای شاه عباسی تا پایان مردادماه بازگشایی خواهد شد

کاروانسرای شاه عباسی تا پایان مردادماه بازگشایی خواهد شد
1401/4/13

فریدون محمدی مدیر کل میراث فرهنگی استان البرزدر گفتگوی اختصاصی با خبرنگار جام جم البرز با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی یکی از آثارزیبای تاریخی دوران صفویه است تصریح کرد: این کاروانسرادر اختیار بخش خصوصی بوده است که به دلیل بهره برداری نامناسب در سالهای گذشته و شکایت همسایه ها و اختلافات با شهرداری کرج پلمپ شده است.

محمدی با اشاره به اینکه کاروانسرای شاه عباسی جز مجموعه های تحت مدیریت صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی است و در ید اختیارات استان نیست خاطرنشان کرد:آخرین اقدام ما توافق با شهرداری کرج بوده است مبنی براینکه ما تاسیسات آشپزخانه مجموعه را جمع آوری کنیم و شهرداری هم جریمه را ببخشد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان البرزافزود:برای بازگشایی کاروانسرای شاه عباسی با  دادستانی کرج صحبت‌هایی انجام شد که با این بازگشایی موافقت شده است.

وی افزود:درحال حاضر صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی مراحل پایانی اقدامات بازگشایی را انجام می دهد و انشا الله تا پایان مرداد ماه جاری این مجموعه تاریخی به روی علاقه مندان فرهنگ و آثار تاریخی گشوده خواهد شد.

لازم به یادآوری است کاروانسرای شاه عباسی یکی از ارزشمندترین آثار دوره صفویه بوده که در شاهراه ابریشم قرار داشته است.کاروانسرای شاه عباسی کرج متعلق به دوران صفوی است و به سبک چهار ایوانی ساخته شده، مساحت کل بنا 3000 متر مربع و مساحت حیاط مرکزی 900 متر مربع است. ورودی کاروانسرا از ایوان شمالی است. دور تا دور حیاط مرکزی آن 21 حجره ایواندار برای استراحت مسافرین تعبیه شده، همچنین 5 بارانداز برای نگهداری کالا و استقرار همراهان و نگهبانان کاروان ها طراحی شده است.

کاروانسرای شاه‌عباسی کرج در ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۳۶۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد که­ این بنا در بخش مرکزی شهرستان کرج در استان البرز و در سمت جنوب شرقی میدان توحید و تقاطع خیابان‌های شهدای محراب و قدس قرار گرفته‌است.

استان البری دارای بناهای تاریخی بسیار زیادی است که برخی از این بناها در سایه بی مهری و بی توجهی مسئولان در حال تخریب و از بین رفتن هستند بنابراین بناهای تاریخی که برخی از این بناها قدمت چندین هزار ساله دارند نیازمند نگهداری و توجه هستند.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر