طی سال گذشته؛

۲۱۱ هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی در البرز معدوم شد

مدیرکل دامپزشکی استان البرز گفت: طی سال گذشته حدود ۲۱۱ هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف تشخیص داده، معدوم و از ورود آنها به چرخه مصرف جلوگیری شد.
مدیرکل دامپزشکی استان البرز گفت: طی سال گذشته حدود ۲۱۱ هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف تشخیص داده، معدوم و از ورود آنها به چرخه مصرف جلوگیری شد.
کد خبر: ۱۳۸۵

به گزارش جام جم البرز: "علیرضا رفیعی پور" مدیرکل دامپزشکی استان البرز ، صبح چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی البرز برگزار شد، با اشاره به اهمیت بهداشت و سلامت عمومی گفت: در طرح تشدید نظارت یا کنترل بهداشتی فرآورده‌های خام دامی از مبدا تا مقصد طی یک ماه کاری در ایام ماه مبارک رمضان و عید نوروز، از حدود ۳ هزار و ۴۰۰ واحد بازدید شد.

وی با اشاره به اینکه در این بازدید‌ها بیش از هشت هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط و از این میزان، حدود ۶ هزار کیلوگرم غیرقابل مصرف تشخیص داده و معدوم شد، مطرح کرد: در سال گذشته به منظور تأمین پروتئین حیوانی مردم، بیش از ۱۶۱ هزار رأس دام سبک و سنگین در کشتارگاه‌ها ذبح و حدود ۲۷ هزار کیلوگرم محصول حین و پس از کشتار ضبط شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز بیان کرد: در صورت مصرف گوشتی خارج از نظارت بهداشتی، امکان انتقال ۸۰۰ بیماری مشترک بین انسان و دام به مردم وجود دارد. طی مدت مذکور حدود ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه طیور ذبح و از این میزان ۷۳ هزار کیلوگرم طیور غیرقابل مصرف انسانی تشخیص داده و از چرخه مصرف خارج شد.

رفیعی پور با اشاره به بیش از ۹۲ هزار مورد بازدید از مراکز تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی و انبار‌ها و محل‌های نگهداری در سال گذشته و با بیان اینکه در این بازدید‌ها بیش از یک هزار و ۵۰۰ مورد غیربهداشتی مشاهده شد، افزود: در مجموع حدود ۲۱۱ هزار کیلوگرم محصول غیرقابل مصرف تشخیص داده و معدوم و از ورود آن‌ها به چرخه مصرف جلوگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده موارد مشکوک در محصولات نمونه برداری انجام و با دریافت نتیجه از آزمایشگاه، محصول مربوطه از چرخه مصرف خارج می‌شود، اما بسیاری از عوامل ویروسی، میکروبی و انگلی موجود در محصولات که می‌توانند موجب بیمار شدن مردم شوند، در دام یا پرنده زنده علائمی ندارند که باید معاینات مربوطه در این زمینه انجام شود.

فعالیت ۴۸ واحد تولید نهاده‌های هایتک دامپزشکی در البرز

مدیرکل دامپزشکی استان البرز از صدور بیش از یک هزار و ۸۵۴ پروانه توسط دفتر نظارت بر بهداشت عمومی در سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: تعداد واحد‌های مرتبط با نهاده‌های دامپزشکی از جمله تولید واکسن، مواد بیولوژیک، ریز مغذی‌ها، ضدعفونی کننده ها، سموم و … در البرز رشد خوبی داشته و واحدی تعطیل یا غیرفعال نشده است.

به گفته رفیعی پور، پیش از انقلاب البرز فقط یک مرکز تولیدی نهاده‌های هایتک دامپزشکی داشت، اما اکنون این آمار به ۴۸ واحد رسیده و همه آن‌ها فعال هستند. همچنین ۴۰۴ فقره پروانه ساخت صادر شده است و ۲۹ قلم فرآورده دامی از البرز به سایر استان‌ها و کشور‌ها صادر می‌شود که در این میان میزان صادرات آبزیان زینتی بیش از ۳۰۸ هزار قطعه و خاویار ۷۲۶ کیلوگرم است.

وی با اشاره به واردات ۲۷۹ هزار کیلوگرم گوشت گوسفندی به استان البرز بیان کرد: علیرغم تمام شرایط مطلوب، در حوزه جمعیت دامی با مشکل مواجه هستیم و امکان تأمین گوشت به میزان مورد نیاز مصرف مردم وجود ندارد و مرغ گوشتی نیز همین شرایط را دارد و با توجه به اینکه میزان مصرف مردم بیش از میزان تولید است، با کمبود این محصول مواجه هستیم.

مدیرکل دامپزشکی استان البرز با اشاره به اینکه دامپزشکی به عنوان یک ارگان حاکمیتی بهداشت را اولویت فعالیت‌های اقتصادی می‌داند، بیان کرد: مسؤولان به این نتیجه رسیده‌اند که جمعیت دامی کاهش یافته یعنی میزان مولد‌ها کم است و باید واردات مولد را در دستورکار قرار دهند که افراد متقاضی سرمایه گذاری موفق می‌توانند نسبت به این امر اقدام کنند.

رفیعی پور با اشاره به پیشنهاد پروژه احداث مرغداری‌های ۳۰ میلیون قطعه‌ای به منظور جبران کمبود مرغ، البرز را استانی مستعد برای تولید و سرمایه گذاری خواند و اظهار کرد: در حوزه سرمایه گذاری، رهبر معظم انقلاب اشکال اقتصاد کشور را دولتی بودن ۸۰ درصد آن می‌دانند؛ باید از این اقتصاد دولتی عبور کنیم که بهترین فرصت امسال با توجه به شعار تعیین شده است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری تعیین تکلیف کرده‌اند که اقتصاد ۸۰ درصد دولتی به بخش خصوصی، تشکل‌ها و سرمایه گذاران واگذار شود، زیرا اقتصاد کشور ایران قابل شکوفا شدن است و ما می‌توانیم با انجام برخی اقدامات به جایگاهی برسیم که در منطقه و جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم؛ تحقق این امر دور از انتظار نیست.

newsQrCode
ارسال نظرات