به مناسبت ۲۹ دی روز غزه؛

به آتش کشیده شدن صهیونیست ها

رسول فلاح پور، دبیر تحریریه جام جم البرز
رسول فلاح پور، دبیر تحریریه جام جم البرز
کد خبر: ۱۵۲

بیشتر از سیزده سال پیش، در همین روز‌ها بود که صهیونیست‌ها جنگ نابرابری را علیه مردم غزه شروع کردند. غزه نام شهری است که در گذشته‌های دور آباد و پر رونق بوده است. برای همین منطقه‌ای به نام باریکه غزه حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت داشت. غزه یکی از شهر‌های فلسطین است که صهیونیست‌ها آن را مثل ده‌ها شهر دیگر این کشور اسلامی از حدود بیشتر از ۷۰ سال قبل با حمایت قدرت‌های بزرگ دنیا به اشغال خود در آوردند.
هفتم دی ماه سالروز حمله اشغالگران به شهر بی دفاع و مردم مظلوم غزه بود، این حمله به جنگ ۲۲ روزه غزه معروف شد و اسرائیل با هدف حذف مقاومت مردم جنگ ۲۲ روزه را شروع کرد. اما نتوانست آتش خشم مردم را خاموش کند و سرانجام با تمام ساز و برگ نظامی اش در این جنگ شکست خورد. در حالی که رژیم صهیونیستی باور کرده بود که در یک دوره کوتاه ۷ تا ۱۰ روزه مقاومت مردمی را از بین می‌برد؛ و این طور نشد. صهیونیست‌ها برنامه داشتند تا فلسطین را به طور کامل از بین ببرند و آن قسمت باریکه غزه را هم در کنترل خود داشته باشند.
بچه‌های مقاومت و حماس برنامه ریزی کردند و برنامه عملیات طوفان الاقصی را شروع کردند. در شروع عملیات طوفان الاقصی، یعنی ظرف چند ساعت انبوهی از محاسبات و معادلات بسیار قدرتمند صهیونیستی دود شده و به هوا رفت. آتش از همان جایی شعله ور شده که گمان می‌کردند برای همیشه خاموش شده است.
صهیونیست‌ها معتقد هستند که از زمان اشغال تا کنون، حمله طوفان الاقصی بی سابقه بوده است. اسراییل هنوز که هنوز است نتوانسته آن بلایی را که در چند ساعت اولیه با آن مواجه شد، حتی فهرست کند.
قبل از شروع حمله مقاومت فلسطین، محاسبه اسراییل این بود که می‌تواند مسجدالاقصی را حقیقتا ویران کند و معبد خویش را بر ویرانه آن بسازد. تیمی از رادیکال‌های اسراییل که اکنون بر سرکارند عزم خود را جزم کرده بودند که به زودی دیگر چیزی به نام مسجد الاقصی وجود نداشته باشد.
نام «طوفان الأقصی» پیام‌های مهمی در بردارد و محمد الضیف طراح و برنامه ریز آن این گونه بیان کرد: فرماندهی القسام تصمیم گرفت به جنایات اشغالگر پایان دهد که تحقیقا زمان عربده کشی و بزن در روئی اشغالگران به سر آمده است.
همه می‌دانند، شخص نتانیاهو در این جنگ، اهداف شخصی را بر اهداف اسرائیل، مقدم کرده و بی‌میل نیست که آمریکا مستقیما درگیر جنگ شود؛ اما در نهایت، تحولات ساعت به ساعت میدان تعین می‌کند که دامنه جنگ، چقدر توسعه خواهد یافت. تا الان اسرائیل –به دور از شعار- در سطح سیاسی و نظامی و امنیتی شکست خورده و قسام و سایر گروه‌های مقاومت غزه، به تنهایی حریف دشمن پرمدعا شده‌اند و شکستی بر او تحمیل کرده‌اند که عمق و ابعاد آن بعد از خوابیدن غبار جنگ برای اسرائیلی‌ها روشن خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات