توضیح مدیر امور آب کرج در خصوص قطع هشت نهال

مدیر امور آب شهرستان های کرج و فردیس با اشاره به اهمیت پروژه بزرگ و حیاتی انتقال آب رودخانه کرج به شهر کرج اعلام کرد: برای تحقق این پروژه ملی قطع هشت اصله نهال غیر مثمر در مسیر آن اجتناب ناپذیر بود
مدیر امور آب شهرستان های کرج و فردیس با اشاره به اهمیت پروژه بزرگ و حیاتی انتقال آب رودخانه کرج به شهر کرج اعلام کرد: برای تحقق این پروژه ملی قطع هشت اصله نهال غیر مثمر در مسیر آن اجتناب ناپذیر بود
کد خبر: ۱۶۱۸

به گزارش جام جم البرز: "محمد جهانشاهی" روز سه شنبه در گفت و گویی اظهار کرد: طرح خط انتقال آب شرب از بیلقان به تصفیه خانه شماره سه کرج بعد از کلی تلاش و دریافت ردیف اعتباری امسال برای غلبه بر تنش آبی کرج و کاهش بار سفره‌های زیر زمینی به اجرا درآمد.
وی ادامه داد: در مسیر این خط چند اصله نهال وجود داشت که با هماهنگی شهرداری کرج و سایر دستگاه‌های اجرایی نسبت به قطع آن‌ها اقدام شد و قرار است ۲ برابر آن‌ها نهال در محدوده رودخانه کرج کاشته شود.
جهانشاهی خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان البرز به تعهد خود در این زمینه پایبند است و از آنجا که تامین آب شرب مردم اولویت است و مسیر دیگری برای عبور شبکه انتقال آب نداشت ناچار به قطع هشت اصله نهال شدیم.
این مسئول اظهار کرد: از سوی دیگر خط انتقال آب از بیلقان به تصفیه خانه شماره سه کرج یکی از طرح‌های اولویت دار و مصوب سفر رییس جمهور است که باید تا خرداد ماه امسال این تصفیه خانه وارد مدار شود.
جهانشاهی با اشاره به تخصیص ۵۵ میلیون متر مکعب آب از سد‌های کرج و طالقان به عنوان سهمیه جدید به استان البرز در سال‌های اخیر گفت: به دلیل کمبود زیر ساخت‌ها این امر تاکنون محقق نشده که با نگاه ویژه دولت سیزدهم اکنون باتوسعه زیر ساخت‌ها و احداث خطوط انتقال آب درصدد جذب این سهمیه هستیم.
مدیر امور آب شهرستان‌های کرج و فردیس اضافه کرد: اکنون به علت محدودیت زیر ساخت، ۸۵ درصد آب شرب البرز از سفره‌های زیر زمینی تامین می‌شود که با جذب سهمیه ۵۵ تا ۶۰ میلیون متر مکعبی از آب سد‌ها، فشار بر سفره‌های زیر زمینی استان کاهش می‌یابد.
این مسوول تاکید کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان البرز برای تامین آب شرب مورد نیاز مردم به ویژه در مناطق کرج، کمالشهر، محمودآباد و سایر مناطق مصمم است و در این مسیر وزارت نیرو نیز تکالیفی برای دستگاه‌های اجرایی استان تعیین کرده است.
وی بیان کرد: در واقع برخی پروژه‌های آبرسانی استان البرز مانند خط انتقال آب از رودخانه کرج به شهر کرج و سایر مناطق استان جزو پروژه‌های اضطراری محسوب می‌شود تا بتوان از تنش آبی در فصل تابستان کاست.
جهانشاهی تاکید کرد: تلاش‌ها براین است تا تصفیه خانه شماره سه کرج با استفاده از خط انتقال آب بلیقان در اوایل تابستان امسال وارد مدار شود.
وی یادآور شد: برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیر زمینی استان البرز سبب کاهش شدید سطح این سفره‌ها شده بطوریکه در ۲ سال گذشته ۳۰ سانتی متر افت سطح آبخوان‌ها را در استان شاهد بودیم.
این مسئول افزود: سالانه ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب برای مصرف شرب استان استحصال می‌شود که ۲۹۰ میلیون متر مکعب آن از چاه‌ها و مابقی از سد‌ها به دست می‌آید که سبب فشار مضاعف بر آبخوان‌ها شده است.
وی تاکید کرد: امروز با حمایت دولت سیزدهم شاهد اجرای طرح جامع آبرسانی جهت افزایش برداشت از سد‌ها برای البرز هستیم که رخداد مبارکی به شمار می‌رود.

newsQrCode
ارسال نظرات