احداث پارک کمالشهر موجب بهبود سرانه فضای سبز البرز می‌شود

نائب رئیس شورای شهر کمالشهر با اشاره به کمبود شدید فضای سبز در کمالشهر به خصوص منطقه ۸۰ هزار نفری خرمدشت، گفت: اختلاف میان مدیریت شهری و اداره برق در مورد یک زمین، مانع ساخت بزرگترین پارک کمالشهر شده است. اگر این پارک احداث شود سرانه فضای سبز وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.
نائب رئیس شورای شهر کمالشهر با اشاره به کمبود شدید فضای سبز در کمالشهر به خصوص منطقه ۸۰ هزار نفری خرمدشت، گفت: اختلاف میان مدیریت شهری و اداره برق در مورد یک زمین، مانع ساخت بزرگترین پارک کمالشهر شده است. اگر این پارک احداث شود سرانه فضای سبز وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.
کد خبر: ۱۷۰۲

به گزارش جام جم البرز: "سعید بهرامی" در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: افزایش فضای سبز و توسعه پارک‌ها یکی از نیاز‌های شهری و مردمی کمالشهر است، از این رو احداث یک پارک در ورودی خرمدشت در حال پیگیری است، اما عدم واگذاری بخشی از زمین مورد نیاز از طرف اداره برق به شورا به علت مشکل تغییر کاربری زمینی که شورا در قبال زمین پارک با اداره برق معاوضه کرده، احداث این پارک را با تاخیر روبه‌رو کرده است.

وی افزود: یکی از برنامه‌های مدیریت شهری و شورای شهر کمالشهر این است که در ابتدای خرمدشت که ورودی کمالشهر محسوب می‌شود، پارکی احداث کند که ضمن ایجاد زیبایی بصری، هم در شأن مردم کمالشهر بوده و هم کسانی که از سمت حصارک وارد کمالشهر می‌شوند، از امکانات آن بهرمند شوند؛ لذا با این دید یک برنامه ویژه برای این بخش اندیشیده و قطعه زمینی ۱۷ هزار متری هم تملک شده و فقط ثبت سند آن به نام شهرداری باقی مانده است که ظرف چند روز آینده انجام خواهد شد.

بهرامی ادامه داد:، اما برای احداث این پارک یک قطعه زمین ۱۳ هزارمتری هم دیده شده که فعلا در اختیار اداره برق بوده و در حال حاضر به عنوان انبار این اداره کاربری دارد. اختصاص این زمین برای احداث پارک، توافقی بوده که در دوره چهارم شورای کمالشهر انجام شده و قرار بوده که کار و تملک برای افزودن آن به فضای پارک مذکور صورت گیرد، اما متاسفانه این امر تاکنون محقق نشد است.

نائب رئیس شورای اسلامی کمالشهر بیان کرد: در حال حاضر شورا به جدیت پیگیر احداث این پارک است، به طوری که تمام مواردی که در حیطه وظایف مدیریت شهری بوده، انجام شده است. اما در این زمینه یک گره کور بین توافق شورا، مدیریت شهری و اداره برق ایجاد شده که اختصاص زمین را با تاخیر مواجه کرده است. در صورتی که زمین این پارک تامین شود، فضای سبز خوبی خواهد شد که از آن در محدوده غرب کرج یاد خواهد شد.

وی افزود: این گره به این علت ایجاد شده که اداره برق مصر است تعهدی که در خصوص زمینی که شورا با زمین مورد نیاز برای احداث پارک با اداره برق معاوضه کرده، انجام شود. این تعهدات در دوره پیشین شورا صورت گرفته و مبنی بر این است که شورا باید تغییر کاربری زمین مورد معاوضه را انجام دهد و سپس آن را به اداره برق داده تا اداره برق زمین مورد نظر برای احداث پارک را تخلیه کند.

نایب رئیس شورای اسلامی کمالشهر در ادامه گفت: در حالی که تعهد مورد نظر اداره برق، در حیطه شورا و مدیریت شهری کمالشهر نیست و مربوط به کمسیون ماده ۵ است. شورا و مدیریت شهری برای احداث این پارک کار را تا این مرحله محقق کرده، ۱۷ هزار متر آماده شده و طرح در حال نهایی شدن است. در باره حل مشکل این ۱۳ هزار متر هم شورا از فرماندار، پیش از سال جدید در خواست رسیدگی کرد و جلسه‌ای با اداره برق استان برقرار و طرح مشکل شد و طی این جلسه قول همکاری دادند. اما چند روز پیش طی نامه‌ای، مشخص شد اداره برق بر تغییر کاربری زمین مذکور اصرار و حق دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس شورا جلسه‌ای درخواست کرده تا در این زمینه با حضور استاندار طرح مشکل شود. چون اختلاف بین مدیریت شهری و اداره برق است، گره این مشکل به دست استاندار باز می‌شود. استاندار نماینده رئیس جمهوری و مسئول اول اجرایی کل استان هستند و کمسیون ماده ۵ هم زیر نظر ایشان است.

بهرامی تاکید کرد:، چون استاندار هم انصافا پرتلاش هستند اگر این موضوع به گوش ایشان برسد قطعاً در همان جلسه این گره باز خواهد شد و ۳۰ هزار متر زمین به مدیریت شهری اختصاص می‌یابد. البته مقداری اصلاحی دارد و خالصی آن حدود ۲۶ هزار متر خواهد بود، اما یک پارک در خور شأن مردم و در ورودی شهر ساخته خواهد شد که طرح‌های تفریحی و جانبی زیادی در برای آن در نظر گرفته شده است.

وی درباره نیاز کمالشهر به افزایش سرانه فضای سبز، یادآور شد: با احداث این پارک به فضای سبز کمالشهر، قطعاً سرانه فضای سبز و ورزشی، با توجه به نیاز جمعیتی آن، افزایش پیدا خواهد کرد. خرمدشتی که نزدیک به ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد و جزو مناطق هدف استانداری از نگاه فقر و مشکلات امنیتی و فضای سبز و بهداشتی است، احداث این پارک می‌تواند به ارتقای سطح شهری، سلامت، زیبایی و تفریحی آن کمک کند.

وی افزود: در خرمدشت یک پارک معمولی و چند پارک کوچک در میثم یک وجود دارد. انتهای خرمدشت هم همین شرایط را دارد. یک پارک در میثم ۳ خرمدشت است که حدود پنج هزار مترمربع مساحت دارد و در روز جمع کثیری از شهروندان در این پارک استراحت کرده و تفریح می‌کنند که این فضا کافی نیست. اگر بخواهیم این پارک را در ورودی خرمدشت احداث کنیم، قطعاً از خیابان میثم دو به بعد که بار جمعیتی داشته و شلوغ‌ترین خیابان در خرمدشت است، از آن بهره خواهند برد و وجود این پارک به بهبود امکانات شهری کمالشهر کمک زیادی خواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات