خدمات ماندگار شهید خدمت برای خانواده بهزیستی البرز

جام جم /البرز_ مدیرکل بهزیستی البرز گفت: دستاوردهای دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت الله رئیسی برای جامعه هدف بهزیستی خدماتی تا ابد ماندگار خواهد بود.
جام جم /البرز_ مدیرکل بهزیستی البرز گفت: دستاوردهای دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت الله رئیسی برای جامعه هدف بهزیستی خدماتی تا ابد ماندگار خواهد بود.
کد خبر: ۱۹۲۶

به گزارش جام جم البرز: "وجیهه محمدی فلاح " روز شنبه پنجم خرداد در جمع خبرنگاران در خصوص برخی دستاورد‌های دولت سیزدهم در حوزه بهزیستی اظهار کرد: اطلاعات و آمار باقی مانده از فعالیت‌های دولت سیزدهم نشان می‌دهد شخص رئیس جمهور نسبت به جامعه هدف بهزیستی نگاه ویژه‌ای داشته است به طوری که در ابتدای دولت سیزدهم تعداد افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی البرز که از مستمری ماهیانه برخوردار می‌شدند ۱۶ هزار نفر بوده که اکنون این تعداد به حدود ۲۶ هزار نفر افزایش پیدا کرده است، بنابراین ما رشد بیش از ۴۰ درصدی را نسبت به دولت قبل داشته‌ایم.

افزایش ۸ برابری حق پرستاری

مدیرکل بهزیستی استان البرز از افزایش شمار دریافت کنندگان حق پرستاری در دولت سیزدهم خبر داد و اضافه کرد: برخی از افراد دارای معلولیت علاوه بر مستمری، از حق پرستاری خانواده‌محور برخوردار می‌شوند که در ابتدای دولت سیزدهم این مبلغ ۲۵۰ هزار تومان بود که با افزایش هشت برابری مبلغ حق پرستاری به دو میلیون و ۱۰۰ هزارتومان رسیده است. همچنین تعداد افرادی که از حق پرستاری ضایعه نخاعی برخوردار می‌شدند در ابتدای دولت سیزدهم ۸۷۵ نفر بودنده که در حال حاضر ۱۰۵۹ نفر هستند.

معلولین ضایعه نخاعی دیگر پشت نوبت خدمت نیستند

محمدی فلاح اضافه کرد: برای اولین بار در دولت سیزدهم معلولین ضایعه نخاعی علاوه بر حق پرستاری، می‌توانستند از کمک هزینه لوازم بهداشتی به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان استفاده کنند که اداره کل بهزیستی البرز این مبلغ را به همه معلولین ضایعه نخاعی تحت پوشش پرداخت می‌کند و حتی یک مورد پشت نوبت این خدمت نداریم.

البرز برای پرداخت مستمری پشت نوبتی ندارد

وی با اشاره به اینکه مستمری معلولین براساس بعد خانوار پرداخت می‌شود، افزود: در دولت آقای رئیسی برای اولین بار آمار تعداد افراد دارای معلولیت پشت نوبت بهزیستی البرز به صفر رسید و مبالغ مستمری در طول این سه سال بین سه تا چهار برابر افزایش داشته است.

وی افزود: سرانه پرداختی برای خانواده‌های یک نفره درماه یک میلیون تومان، دو نفره یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، سه نفره دو میلیون تومان، چهار نفره دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و پنج نفره سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

افزایش ۵۰۰ درصدی خرید تجهیزات توانبخشی

مدیرکل بهزیستی استان البرز یاد آورشد: اعتبارات خرید تجهیزات توانبخشی شامل انواع ویلچر، سمعک، واکر، توالت فرنگی، عصا، ساعت نابینایان و... در ابتدای دولت سیزدهم مبلغ دو میلیارد تومان بود که در حال حاضر به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده که ۵۰۰ درصد رشد نسبت به سه سال گذشته را نشان می‌دهد.

آخرین دستاورد شرکت‌های دانش بنیان در خدمت بهزیستی

محمدی فلاح اظهار کرد: همچنین برای اولین بار در کشور ۲۰ ویلچرکربنی فوق سبک با صرف یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای افراد با معلولیت جسمی، حرکتی و ضایعه نخاعی تولید شرکت‌های دانش بنیان در استان البرز تامین شده است.

محمدی فلاح با اشاره به افزایش یارانه مرتبط با مراکز شبانه‌روزی از ابتدای دولت سیزدهم بیان داشت: به ازای هر توانخواه نیازمند مقیم در مراکز شبانه روزی توانبخشی بر اساس درجه ارزشیابی مرکز، ماهانه سه میلیون و۷۸۰ هزار تومان تا چهار میلیون تومان برای گروه هدف دارای خانواده پرداخت می‌شود این مبلغ برای افراد مجهول الهویه و فاقد سرپرست از چهار میلیون و ۶۲۰ هزار تومان تا پنج میلیون و۴۰ هزار تومان است که از سوی سازمان بهزیستی به عنوان کمک هزینه پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی البرز در خصوص وضعیت حمایت و پرداخت مستمری به زنان سرپرست خانوار گفت: این رقم در ابتدای دولت سیزدهم دو هزار و ۲۰۰ نفر بوده، اما در حال حاضر سه هزار و۷۶ خانوار تحت پوشش بهزیستی البرز است که مانند افراد دارای معلولیت براساس بُعد خانوار و به همان ترتیب مستمری دریافت می‌کنند و نیز هیچ زن سرپرست خانواری پشت نوبت مستمری نیست.

۶۰۰ خانواده چندقلو البرزی تحت پوشش دولت مردمی

همچنین در زمینه حمایت و پرداخت مستمری به خانواده‌های دارای فرزند چندقلو نیز در ابتدای دولت سیزدهم ۲۰۰ خانوار مستمری بگیر داشتیم که در حال حاضر ۶۰۰ خانوار دارای فرزند چند قلو هستند و از حمایت‌های دولت بهره‌مند هستند که رشد سه برابری را نسبت به دولت گذشته نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: امسال کمک‌هزینه ترخیص فرزندان بی‌سرپرستی که در مراکز ما بوده‌اند نسبت به سه سال گذشته حدود هفت برابر شده است. هزینه ترخیص هر فرزند بی‌سرپرست و بدسرپرست که امسال از مراکز ما ترخیص شد حدود ۲۰۰ میلیون تومان بوده که در شروع این دولت این هزینه حدود ۳۰ میلیون تومان بود.

محمدی فلاح با تاکید بر نگاه ویژه دولت سیزدهم به حوزه تسهیل‌گری اشتغال مددجویان تحت پوشش بیان کرد: در سه سال دولت آیت الله رئیسی در استان البرز برای هشت هزار و ۸۰۳ نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی اشتغال ایجاد شد و جمعاً مبلغ ۵۷۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی کم بهره با نرخ سود چهار درصدبه ایشان پرداخت شد.

مدیرکل بهزیستی البرز ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم پوشش آمبلیوپی و غربالگری نابینایی کودکان ۳ تا ۶ سال حدود ۵۰ درصد بوده، اما در سه سال گذشته پوشش این برنامه را با تقویت تجهیزات و تیم‌های غربالگری و افزایش اعتبار یارانه تخصیص یافته به استان به ۱۰۰ درصد رساندیم و تعداد ۲۸۸ هزار کودک مورد غربال قرار گرفتند. همچنین غربالگری شنوایی نوزادان با پوشش ۱۰۰ درصدی و برای تعداد ۸۵ هزار نوزاد انجام شده است.

ماندگاری حمایت‌های شهید آیت الله رئیسی از فعالیت‌های بهزیستی

دستاورد‌های حداکثری دولت سیزدهم در حوزه بهزیستی نشان می‌دهد که افراد محروم و نیازمند به صورت جدی رصد و در اولویت کار‌های دولت شهید آیت الله رئیسی بوده است و به همین دلیل می‌شود گفت خدمات این شهیدخدمت تا ابد در بهزیستی ماندگار خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات