افزایش امیدوار کننده ورودی آب به سد کرج

پس از بارندگی‌های اخیر، ورودی آب و حجم ذخیره سد کرج با افزایش امیدوارکننده‌ای روبه‌رو شده است.
پس از بارندگی‌های اخیر، ورودی آب و حجم ذخیره سد کرج با افزایش امیدوارکننده‌ای روبه‌رو شده است.
کد خبر: ۱۹۷۶

به گزارش جام جم البرز، در حالی که در اوایل بهار بیش از ۷۰ درصد از حجم آب سد کرج خالی بود، اما در دو ماهه اخیر حجم آب ورودی به سد کرج، امیدوارکننده بوده و افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در ۲۱ فروردین ماه از حجم ۱۸۰ میلیون مترمکعبی سد کرج حدود ۵۳ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است که در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.
این در حالی است که در حال حاضر بیش از ۶۷ درصد از حجم سد کرج پر شده است. اما همچنان نسبت به سال گذشته ۸ درصد کاهش ورودی داشته است.
به گفته رحمان سزاوار مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت منطقه‌ای البرز در زمان حاضر ۶۷ درصد ظرفیت ۱۸۰ میلیون متر مکعبی سد کرج آب فرا گرفته است که سال گذشته در این مقطع زمانی ۷۱ درصد بود
این بدین معناست که در حال حاضر بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب از حجم سد کرج پر شده است. اما در عین حال حدود ۸ میلیون متر مکعب آب نسبت به سال قبل کمتر وارد سد کرج شده است.
سزاوار معتقد است هر چند بارندگی‌های بهار امسال تاحدودی به تقویت سفره‌های زیر زمینی و آب سد‌های البرز کمک کرد، اما این استان هم‌چنان از نظر آبی وضعیت قابل قبولی ندارد.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت منطقه‌ای البرز گفت: دشت اشتهارد استان البرز ۶ میلیون متر مکعب کسری آب دارد و به همراه دشت‌های هشتگرد و کرج هم‌چنان به لحاظ منابع آبی بحرانی هستند.
بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای استان البرز میزان حجم ورودی آب به سد مخزنی کرج، ۱۹۵.۴ میلیون متر مکعب و خروجی ۱۸۹.۸ میلیون متر مکعب بوده است که افزایش ۴۳ درصدی خروجی آب سال‌جاری را نشان می‌دهد.
علیرغم افزایش امیدوارکننده حجم سد کرج، اما همچنان بارش‌ها در استان البرز نسبت به سال گذشته کاهش داشته و شهروندان استان البرز و تهران که یکی از منأبع تامین آب آنها، سد کرج است، می‌بایست توجه بیشتری به مصرف بهینه اب در طول ایام گرم سال داشته باشند.

newsQrCode
ارسال نظرات