تنها تالاب فصلی البرز جان دوباره گرفت

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظرآباد استان البرز گفت: بارش های چند روز اخیر موجب آبگیری و جان دوباره تالاب صالحیه نظرآباد شده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظرآباد استان البرز گفت: بارش های چند روز اخیر موجب آبگیری و جان دوباره تالاب صالحیه نظرآباد شده است.
کد خبر: ۳۷۴

 به گزارش جام جم البرز: «محمد محمودی» روز چهارشنبه در گفتگویی اختصاصی  افزود: خشکسالی، کاهش بارش و همچنین زهکش قزوین از علل اصلی خشک شدن تنها تالاب فصلی استان البرز در سال‌های اخیر بوده به طوریکه این منطقه را به کانون اصلی گرد و غبار و همچنین به یک شوره زار تبدیل کرده است.

وی اظهار کرد: بارش‌های روز‌های اخیر، عدم استفاده کشاورزان در فصل سرد سال از حقابه کشاورزی و رهاسازی آب رودخانه کردان از طریق کانال انتقال آب به سمت تالاب موجب آبگیری حدود بیشتر سطح تالاب شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظرآباد گفت: قرار است در مدت زمان ۱۲ روز به میزان ۷۰۰ لیتر در ثانیه آب رودخانه کردان شهرستان ساوجبلاغ به سمت تالاب صالحیه رهاسازی شود.

محمودی با بیان اینکه در پی این آبگیری، تالاب میزبان پرندگان آبزی و کنارآبزی بومی و مهاجر شده است، افزود: حضور پرندگان لزوم پایش، نظارت و مراقبت محیط بانان از این عرصه را چند برابر کرده است.

اختصاص اعتبار مطالعه و بهبود زهکش قزوین

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظرآباد گفت: در پی سفر امسال نماینده سازمان ملل به البرز و بازدید از وضعیت تالاب صالحیه اعتباری برای مطالعه و بهبود زهکش قزوین و همچنین عملیاتی کردن برنامه‌های تالاب براساس مصوبه ستاد ملی گرد و غبار اختصاص یافت.
وی افزود: این اعتبارات در ۲ نوبت به میزان ۵۵ هزار دلار و ۷۷ هزار دلار از محل اعتبارات ملی و بین المللی اختصاص یافته است.

وسعت تالاب صالحیه ۴۸ هزار هکتار است که ۱۶ هزار هکتار آن در حوزه شهرستان نظرآباد و استان البرز و مابقی آن در استان قزوین قرار دارد./ ایرنا البرز

newsQrCode
ارسال نظرات