انسداد ۴۵۹ حلقه چاه غیرمجاز آب در دشت تشنه اشتهارد

مدیر امور منابع آب شهرستان اشتهارد استان البرز با اشاره به اجرای موفق طرح تعادل بخشی به منابع آب زیر زمینی در این شهرستان اعلام کرد: ۴۵۹ حلقه چاه غیرمجاز در اجرای این طرح در دشت تشنه اشتهارد شناسایی و مسدود شد
مدیر امور منابع آب شهرستان اشتهارد استان البرز با اشاره به اجرای موفق طرح تعادل بخشی به منابع آب زیر زمینی در این شهرستان اعلام کرد: ۴۵۹ حلقه چاه غیرمجاز در اجرای این طرح در دشت تشنه اشتهارد شناسایی و مسدود شد
کد خبر: ۶۸۵

به گزارش جام جم البرز: غلامرضا احمدی روز پنجشنبه در گفت گو با خبرنگاران اظهار کرد: اکنون تنها ۲۰ حلقه چاه غیر مجاز شناسایی شده دراین شهرستان وجود دارد که به تدریج مسدود خواهند شد.

وی گفت: طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی از سال ۱۳۹۹ در اشتهارد آغاز شد که در اجرای این طرح در سال نخست ۱۶۷ حلقه چاه غیر مجاز، سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷۹ حلقه چاه، سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۱ حلقه و سال ۱۴۰۲ تعداد ۸۲ حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان شناسایی و رفع اثر شد.

احمدی ادامه داد: در ۲ سال نخست طرح ۷۰ درصد چاه‌های غیر مجاز اشتهارد مسدود شد.

وی با بیان اینکه این چاه‌ها در بخش‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و ویلانشینی مورد استفاده قرار می‌گرفت، افزود: از این تعداد، هفت حلقه با آبدهی بالا در مراکز صنعتی اشتهارد رفع اثر شد.

هوشمند سازی کنتور‌های آب

مدیر منابع آب شهرستان اشتهارد هوشمند سازی کنتور‌های آب کشاورزی را برنامه دیگر این اداره ذکر کردواظهار کرد: تاکنون ۹۶ حلقه چاه کشاورزی این شهرستان به کنتور هوشمند آب متصل شده و تنها هفت حلقه آن‌ها باقی مانده است.

وی گفت: تعداد چاه‌های مجاز شهرستان اشتهارد ۱۹۶ حلقه است که شامل کشاورزی، صنعتی، شرب و بهداشت می‌شود.

احمدی اظهار کرد: سالانه چهارمیلیون متر مکعب آب از منابع سطحی و چاه‌ها به سفره‌های زیر زمینی آب اشتهارد تزریق می‌شود.

وی ادامه داد: سالانه ۲۴ میلیون متر مکعب آب از دشت اشتهارد استحصال می‌شود که ۱۴.۵ میلیون مترمکعب برای مصارف بخش کشاورزی، حدود ۲ میلیون متر مکعب صنعت و مابقی در بخش شرب به مصرف می‌رسد.

مدیرمنابع آب شهرستان اشتهارد با اشاره به اجرا شدن طرح جامع آبرسانی استان البرز گفت: احداث خط انتقال آب از شهرستان نظرآباد به اشتهارد موجب کاهش بار سفره‌های آب زیر زمینی اشتهارد شده است.

احمدی در خصوص وضعیت سفره‌های زیر زمینی اشتهارد بیان کرد: میزان دسترسی به بخشی از سفره‌های زیر زمینی این منطقه به ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر رسیده که درصدد احیای این سفره‌ها هستیم.

شهرستان ۱۰۰ هزار نفری اشتهارد در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات